# Letar smycke!
Author: richard.pe.magnusson

Hellu,  
Jag har 2 helix-pierings i mitt vänstra öra och tycker det skulle vara snyggt med små "pluggar" i dem. Har dock ingen större lust att töja brosket, så jag letar nu istället efter korta 1.6 mm labretstavar med liten "träplatta" istället för kula/spik.  

Smycken helt i trä fungerar också, men på den fronten har jag bara funnit smycken i still med dessa ->http://www.ebay.com/itm/Ear-Gauge-14G-Wood-Organic-Body-Jewelry-Stirrup-Earrings-Mix-Gauges-Earrings-/110766319031

Allt, från tips på sökord, till länkar, skulle vara uppskattat :D Känner mig inte alltför lyckosam i mitt letande...

Tack på förhand!  
Richard

## Comment 1
Author: RebeccaG

Vet att dem brukar kallas öron-pins.   
Finns på crazy factory👍

## Comment 2
Author: Hanna

[http://www.crazy-factory.com/product\_listing\_ng.php?cat\_id=583#](http://www.crazy-factory.com/product_listing_ng.php?cat_id=583#)  

Högst upp kan du söka efter specifika material.

## Comment 3
Author: richard.pe.magnusson

Förtydligande: Länken är alltså **inte** vad jag letar efter, utan bara en redogörelse för det begränsade utbudsspannet när jag letar efter smycken helt i trä, med den diametern på "pinnen". Lite otydligt kanske. Sorry. Har väl ställt mig in lite på titan, eller kirurgiskt stål, för det som inte är "träplattan". Vad jag är ute efter egentligen är väl lite effekten av en ca 4 mm i diameter stor "fake-plugg". 

Kan man köpa själva "toppen" lös, funkar det med.

## Comment 4
Author: Hanna

#3 Oj, det var jag som inte läste ordentligt. ☺️
