# Frågor angående näspiercing!
Author: [Borttaget]

Hejsan!

Jag hade tänkt att skaffa en näspiercing. Men innan jag skaffar en så vill jag naturligtvis läsa på och fråga på så jag är fullt informerad. Jag hade tänkt att ha en sådan prick. Ingen ring alltså. Men här är lite frågor till er som har näspiercingar eller er som kan om sånt här.

Om jag nu bestämmer mig i framtiden för att ta bort min näspiercing. Kommer den att läka ihop? Eller kommer jag få ett fult ärr som ser ut som en finne?  

Jag är en person som absolut hatar att göra något som kommer att skada kroppen. Alltså jag vill inte röka, snusa, äta snabbmat mm. Men tror ni att en näspiercing är dåligt för kroppen på något sätt?  

Ni som har en näspiercing, gör det ont? Hur långt tid tar det för den att läka?  

Jätte tacksam för svar!

## Comment 1
Author: Candela

Jag har gjort tre piercings och tyckte den i näsvingen var mest smärtsam. Jag hade också problem med att få min att läka, men det finns flera orsaker till det (bytte smycke för tidigt, tålde inte guldsmycket jag bytte till, blev skallad på näsan av min då 2-åriga son vid flera tillfällen 😃).

Nu har jag emellanåt inget smycke i, och kollar man nära så ser man som en liten prick (liten, liten grop i huden). Jag är lite små-fräknig så man lägger inte märke till den ändå.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

1# Hmm, nu blir jag nervös. O\_\_O

## Comment 3
Author: Julip

Ett litet ärr lämnar i stort sett alla piercingar när man tar ur dom, svårt att komma ifrån då man gjort ett hål/sår där. 

Näsan är brosk vilket betyder att det är ganska hårt - ökar smärtan lite. När jag gjorde min sprutade tårarna och det stack till ordentligt i både näsa OCH hals. Det gjorde SVINONT. Aldrig haft sån smärta förr. Slog t.om den värsta mensvärken 😂 Men nu pratar vi om 1-3 sekunders smärta så det är absolut ingen fara.. man klarar det.

Smärta är individuellt, det som gör ont på mig kanske inte alls gör ont på dig och tvärtom.

Iomed att det är brosk är också läktiden lite längre tyvärr. Jag har haft min i snart 2,5 månad - den är ännu ej läkt. Har t.om en infektion sen 1,5 månad tillbaka, men som nu äntligen är på bättringsvägen (tror jag iallafall). 

Annars kan jag bara säga att trots att den gjorde så ont, läktiden är lång och jag t.om fick en infektion så har jag inte ångrat den (inte ännu iallafall haha). Den är så fin och lagom diskret, en riktig klassiker till piercing tycker jag.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

2# Oh! Tack för svar! :D

Men tror du detta skadar kroppen på något sätt?🙂

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Min syster tog ut sin för typ tio år sedan och den har inte läkt. Inget man märker om man inte letar efter det och det är inte rött eller något utan bara ett pyttelitet hål (typ mindre än 0.5mm). Och sedan din fråga om det skadar kroppen: Självklart skadar man kroppen (man tar ju en kanyl och tar ut en bit hud liksom) och det finns ju en risk till att det blir infekterat eller aldrig växer igen eller att du är allergisk mot metallen. Men då får du ju välja själv om du tycker risken är värd smycket. :)

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

4 Du kan få infektion i såret. Går det för lpngt kan man få blodförgiftning.  Men de flesta uppsöker läkare innan det gått så långt ;)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Jag piercade näsvinen för några år sedan. Tycker inte att det gjorde speciellt ont, det brände bara till lite och sen var det ju lite ömt efteråt. Men smärta är så väldigt individuellt så ingen kan säga hur mycket det kommer att kännas för just dig.

Jag hade inga problem med läkningen, själva såret var läkt inom 3 veckor men en viss ömhet fanns kvar i drygt ett halvår till, vilket är ganska normalt eftersom brosket innanför tar längre tid på sig att läka.

Angående ärr så är det olika hur mycket det syns. De flesta brukar få som en liten grop, men oftast är det inget man lägger märke till om man inte letar efter det.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Tack för svar allihopa! Detta har verkligen hjälpt! 🙂😃
