# Tungklyvning
Author: [Borttaget]

Man kan inte säga att man går helt säker från att fortsätta kunna prata/äta/svälja normalt osv. efter ingreppet. Utan precis som med att vissa som piercar tungan börjar prata sluddrigt/läspa etc. Så det är något man verkligen måste tänka igenom, är man beredd på att kanske inte kunna prata ordentligt? Det är trots allt ett stort ingrepp. Men alla är vi olika individer och det kan givetvis gå lika bra med läkning som det kan gå illa.

![TONGUE2.jpg](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=1c0c7105-b320-4137-bcd2-46dc50dcf06a)

_Bilden är tagen från: [http://www.thelizardman.com](http://www.thelizardman.com)_

_  
Eftersom att jag själv inte är så insatt i det här så hade jag svårt för att hitta information om hur ingreppet utförs här i Sverige, om du känner till andra begrepp etc. så är jag tacksam om du vill komplettera artikeln. Här följer några principer som utförs av läkare i USA:  
_  
  
**Procedurer:**

_Oral kirurgi -_ Den mest lämpade metoden är att söka sig till en kirurg. Man använder en laser som delar tungan i två delar. Man kapar en linje längst in och arbetar sig utåt ner på tungan. Detta är en process som tar ca. 15 minuter.

_Tie Off -_ En utav de tidigare metoderna. För denna procedur krävs en tunga med läkt tungpiercing. Det krävs en hög smärtgräns då man knyter ett 'snöre' (ex. fiskelina) från piercingen ut till tungspetsen under en längre tid. Man får knyta åt hårdare och hårdare för var dag så att snöret långsamt arbetar sig igenom tungan. Vissa människor delar upp sin tunga med flera piercingar och töjer dem för att proceduren ska gå snabbare. Denna metod utgörs ofta utav personerna själva, så det är inget att rekommendera då det kan innebära stora konsekvenser. Den sista biten till tungspetsen använder en del sig utav ett rakblad för att skära den sista biten. Många ger även upp då det kan vara flera veckors obehag av att snöret långsamt "sliter" isär tungan. Körtlarna i tungan tenderar att svälla upp och därför påverkas tal och det blir svårt att äta under denna period.

_Skalpell -_ Som man hör på namnet så delar man tungan med hjälp av en skalpell. Metoden är i allmänhet rejält blodig och denna blödning kan vara svår att kontrollera. Många läkare väljer att använda sig utav brännjärn eller liknande verktyg som man använder vid _branding_. Det finns även kemiska medel för att kontrollera blödningen och som även hjälper till med läkningen. Innan man splittar tungan så rekommenderas det att man har en läkt töjd tungpiercing. Det händer att en del läkare väljer att använda en _"klämma och klippa teknik"_. Man använder en lång klämma som man sätter på tungan i ca. 45 minuter för att få den avdomnad. Detta för att i förhoppning minska ev. blödning.

_Bränning -_ som jag beskrev ovan så använder sig en del utav brandingverktyg. Detta kan innebära ökad risk för pemanent skada och kan även vara väldigt smärtsamt. Dock minskar blödningen.

![TONGUE3.jpg](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=539d08ca-46a9-4cb0-8efc-b939ba1cce94)

_Bilden är tagen från_ [_http://www.thelizardman.com_](http://www.thelizardman.com)

  
  
**Risker:**

Utför man proceduren hos en läkare så är man alltid medveten om att man befinner sig i en steril lokal och skulle det uppstå komplikation så har man närhet till en kontrollerad medicinsk miljö. En läkare förser dig med olika papper som ska läsas igenom och som informerar om risker osv. Utförs ingreppet av någon annan än läkare är den största komplikationen blodförlust. Tungan innehåller stora blodkärl och utan en ordentlig utbildning och de rätta verktygen kan det vara omöjligt att kontrollera förlusten utav blod. I en sådan här situation ska man inte tveka att besöka sjukhuset! Även skador på tungan och nerver är möjligt. Men inte så vanlig så länge tungsplittningen gjorts centrerad (alltså precis i mitten av tungan). Som med alla andra bodymodificationsrisker så finns det alltid en risk för infektion och ärrbildning, dock är det väldigt sällsynt när det gäller tungklyvning.

_ (Tänk på att detta är information från USA. Jag vet ej om toungesplitting utförs av läkare i Sverige)  
  
  
_

**Läkning och eftervård:**

En tungsplittning tar i regel lika lång tid som det gör för en tungpiercing att läka. Primär läkning (när du kan prata och äta normalt) tar mellan en till två veckor. Återväxt är relativt vanligt. Tungan växer sakta ihop och vill man behålla klyvning så ska man se till att hålla såret öppet, exempelvis med hjälp utav bomullstussar. Kroppen läker snabbare än vad man tror så det krävs att man regelbundet håller 'tungan isär'. Under det första året är det inte helt ovanligt att man måste göra om tungsplittningen. Många som har en töjd tungpiercing upplever att töjningen är till stor hjälp för tungklyvning. Då vävnaden runt piercingen inte är av sin natur växer det inte igen.

![TONGUE~1.jpg](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=d419a986-c472-410d-8be8-28bba0c51d97)

_Bilden är tagen från_ [_http://www.thelizardman.com_](http://www.thelizardman.com)

**_Mer info:_**

[http://wiki.bmezine.com/index.php/Tongue\_split](http://wiki.bmezine.com/index.php/Tongue_split)

[http://www.edspiercing.com/ovrigt/tonguesplitting.php](http://www.edspiercing.com/ovrigt/tonguesplitting.php)

[http://www.bmezine.com/tsplitfaq.html](http://www.bmezine.com/tsplitfaq.html)

[http://www.thelizardman.com/bodmod/tonguesplitexp.html](http://www.thelizardman.com/bodmod/tonguesplitexp.html)

## Comment 1
Author: hus-musen

hm vet inte om det är äckligt eller tufft faktiskt=)

## Comment 2
Author: JossanH

Jag gillar det inte... Tycker inte det är snyggt alls.. Tungan ser så stor och klumpig ut när den är klyvd..

## Comment 3
Author: cykelpump

Tkr att det är rätt så hett på något sätt o har varit lite sugen på dt fram tills nu! Haha, aldrig att jag skulle våga xD Men dt e fortf hett ;D

## Comment 4
Author: Karmatarerskanise

Èfter att ha sett videos där som klyver tungor så kommer jag ALDRIG göra de. :P

## Comment 5
Author: Matiilda

funderar faktiskt på att göra det .. tycker om det som fan

## Comment 6
Author: cillisw

Usch jag tycker det ser vidrigt ut!

## Comment 7
Author: Niini

Håller med föregående talare. Får riktigt ont i tungan av att se på bilden ![Foten i munnen](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

jag får rysningar längs kroppen, blä!!

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Gillar mycket inom bodyart, men detta är vidrigt tycker jag!

## Comment 10
Author: Mischa

skulle aldrig genomföra det, men gillar det :)

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Usch nej fy vad läskigt. Det är inte ens fint ![Tungan ute](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Ed i Göteborg utför sådana om jag inte minns fel. Du kan ju mejla till honom och fråga hur han utför dem? :)

Jag kommer ihåg att jag sett bilder på när en svensk tjej fick sin tunga kluven, och det var nog Ed som gjorde det...

## Comment 13
Author: [Borttaget]

det stämmer att Ed utför, finns även länkat i artikeln ;)

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Haha shoots, läste inte tillräckligt noga. Förlåt! :)

## Comment 15
Author: Moonchild89

Men fy tusan, tycker att det där är riktigt creepy... =S dom som gör det kommer ångra sig när dom blir gamla fast de kanske inte gör't nu. Man kan ju inte förutsäga hur vida man kommer gilla det om 50 år. Det går ju inte att ångra sig. Dessutom ska man vara rädd om tungan sin.

Det där innebär nog vissa risker. Tänk om man tex skulle tappa smaklökarna. Enligt mig...fult och onödigt, o även om jag skulle tycka att det var snyggt så skulle jag inte våga chansa, det är inte värt det.

## Comment 16
Author: Tarzan88

de ser inte snyggt ut !

## Comment 17
Author: Meddo

fuck jag mår illa av att titta :S

## Comment 18
Author: [Borttaget]

vidrigt, förtår inte hur man kan förstöra sig själv genom att göra det där, fast det e min åsikt iaf :)

## Comment 19
Author: grejs

#18 Förstöra sig själv är väl att ta i, tungan fungerar ju lika bra efter den blivit delad som innan. Jag kan däremot förstå att man tycker det ser illa ut på bilderna i artikeln, det är inte de bästa bilderna jag sett och de är inte särskilt smickrande.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

det var min åsikt iaf :)

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Det första jag tänker på är talrubbningar. Är det fysiskt möjligt att säga "the", t.ex.?

## Comment 22
Author: hus-musen

#21 Du får prova och se vad som händer!=) En del får svårare att prata och andra är det ingen skillnad för.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#22 Vilket språk man talar borde väl då spela in?

## Comment 24
Author: grejs

#21 Alltså eftersom man får större rörlighet i tungan efter splitten så borde inte talrubbingar vara så stor risk väl, även om det kanske förekommer?

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24 Men ord som betonas genom att tungspetsen nuddar bakom framtänderna, blir det likadant när tungspetsen inte finns? I engelskan är dessa ju ord ofta förekommande. Ja, jag vet inte, men det var min första impuls.

## Comment 26
Author: grejs

#25 Jo, jag vet inte. Jag tänkte mer att istället för en så får man två tungspetsar, men att man kanske automatiskt sätter ihop "spetsarna" när man pratar.

Hade vart intressant att höra från några som faktiskt klyvt tungan. :) fast det kanske inte är så lätt att hitta här i forumet.

## Comment 27
Author: Karmatarerskanise

Det är kanske ngt man lär sig. först är det nog svårt att prata rätt, men de kommer nog.

## Comment 28
Author: Sarah

:S

## Comment 29
Author: Tina-A

Tittar man på LA ink så har ju hon.. Den där söta tjejen ^^ Hehe, vad heter hon?![Obestämd](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Hon har iaf klyvd tunga! Aldrig hört att hon skulle prata konstigt? Hon pratar som dom andra, även fast hon pratar engelska.

Hittade bilder :)

Hon: [http://images.fanpop.com/images/image\_uploads/Pixie-la-ink-245494\_470\_626.jpg](http://images.fanpop.com/images/image_uploads/Pixie-la-ink-245494_470_626.jpg)

Hennes klyvda tunga: [http://www.yuppiepunk.org/images/pixie-tongue.jpg](http://www.yuppiepunk.org/images/pixie-tongue.jpg)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#29 Pixie är det hon kallas va?

## Comment 31
Author: Karmatarerskanise

Ja hon kallas Pixie. Står på länkarna också :)

## Comment 32
Author: Bim

Om ni klicka på länken så kommer det en video på en tungklyving gjord av Ed i Göteborg :)

Ni som är känsliga ska nog inte se den, men jag tycker inte det var så farligt eftersom man inte ser så mycket.

[Här](http://www.youtube.com/watch?v=YE4gkPU6Mws)

## Comment 33
Author: EternalWinter

Min kompis har snaketounge och han sa att det var svårt att tala i början men det är något han lärde sig och nu pratar han lika bra som förr. Det tog väl ett par veckor innan han kunde tala normalt.

Själv skulle jag inte vilja klyva tungan men jag tycker det ser riktigt fränt ut. :)

## Comment 34
Author: Frogge33

Usch kan inte låta bli att tycka att det är äckligt.... men det är bara jag.... ;)

## Comment 35
Author: Birke

Detta gillar jag inte. Det äcklar mig. Men smaken är som baken - som tur :)

## Comment 36
Author: moriichu

tanken har ju slagit mig x) tycker det är rätt coolt

men tror nog ändå inte jag skulle göra det

## Comment 37
Author: Rumblebee

Tycker inte att tungklyvning är fint :<  Liknar inte alls en ormtunga i mina ögon :P

Förresten, har inte den där lizardman som är på bilderna rätt ja.. vassa tänder? :o Undrar hur dem kommit till :o

## Comment 38
Author: Birke

#37Slipat dom så.

## Comment 39
Author: moriichu

\>.< tusan är inte säker D: jag vill men är rädd att det inte blir som jag vill, dem klyver den ju bara på mitten  x) och min tunga är rätt så rund jag skulle hellre vilja ha två spetsar än två rundade tjocka .\_. "tungor"

^^ skulle då vilja pierca båda sidorna (venom) tror jag snarare får tänka lite mer på det där

## Comment 40
Author: Tjejen31

#18 Håller med.

#19 Jo,mna förstör sig själv,varför inte bara va som man blivit skapad.

Och den fungerar inte som den ska,svårt att äta,prata mm

## Comment 41
Author: Bajs-sara

#15 - Vad gör det om man ångrar sig när man är gammal? Det är väl ändå åren innan det som spelar roll?  
  
#21 - Jag har själv klyvd tunga, det är jobbigt de två första veckorna, sen är det inga problem alls!  
  
#39 - Om man syr istället för att bränna så får du en rundare form på tungorna. De blir snyggare och ser "naturligare" ut! Kör hårt! Det är cpsnyggt!

## Comment 42
Author: Afturelding

Jag har klyvd tunga, dock bara en liten bit, runt en centimeter skulle jag tro. Jag har inte ångrat mig en sekund på dessa fyra år, jag älskar det precis lika mycket fortfarande. Och problem med att prata hade jag redan innan då jag alltid har läspat lite. Det blev kanske någon svårare att säga bokstaven S, men det är inget som märks.

#15

Varför i hela friden skulle man ångra sig? Det är väll precis som med all annan body art, eller? Man ändrar kroppen och lever med det resten av livet. På den punkten är det knappast någon skillnad från tatueringar. När jag är 70 år kommer jag vara en sjukt häftig gammelmormor med kluven tunga, permanentat hår och tatueringar överallt. Och precis lika stolt över att vara jag som jag är nu.

## Comment 43
Author: Karmatarerskanise

#42 Det är ju lite större sak att klyva tungan än att tauera sig eller pierca sig. Tatueringen ändrar inte kroppens ursprungliga form, inte en vanlig piercing heller. Därför är risken att man ångrar sig snäppet större vid en klyvning. Lite jobbigare om man ångrar det. En piercing kan du ta ut, och en tatuering kan du bleka.

## Comment 44
Author: Afturelding

#43

Ja, men det jag opponerade mig emot var själva "när du blir gammal ångrar du allt du gjort"-konceptet. Jag försökte inte likställa klyvning av valfri kroppsdel (för det finns ju fler man kan dela på än tungan) med tatueringar eller piercingar på det stora hela, utan endast på den här punkten.

Man kan faktiskt sy ihop en klyvd tunga också. Man snittar upp sidorna och syr. Omständigt? Ja. Smärtsamt? Ja. Men det är det ju faktiskt att ta bort tatueringar också. Mycket mer smärtsamt och omständigare än att göra dem från början. Proceduren att sy ihop en klyvd tunga är lite som när man rekonstuerar örsnibbar om det gått fel när man töjt sina piercingar.

Jag tycker väll mest att det är väldigt synd att en sådan här mentalitet förekommer bland folk som faktiskt ändrar sin kropp själva.

## Comment 45
Author: Karmatarerskanise

Då missförstod jag dig. Menade mest att det är ett större ingrepp med tungklyvning.

## Comment 46
Author: Henrik93

Men alltså, ni som har erfarenhet av klyvd tunga, när ni hade gjort det och såg det första gången, blev det inte typ den här känslan man får när man typ opererat nyllet och är skitsvullen så man typ får en chock och nästan svimmar? XD

## Comment 47
Author: Afturelding

#46

Haha, nje, man är ju medveten om vad som händer hela tiden, så det blir inte lika chockartat. Det gör mest ont ;)

## Comment 48
Author: Henrik93

faaaanXD

HAHA, när jag bröt handleden och hade gips, så kom ju dagen jag skulle ta av det, och jag rullade och klippte avXD sen när den var fri så typ sladdra den iväg! JAg bah "neeeeeeeeej min arm ramlar aaaaaav!D:" XD

## Comment 49
Author: [Borttaget]

#0 Fruktansvärt vad folk kan ställa till sin kropp för lite uppmärksamhet. Rent hypotetiskt undrar jag om någon skulle göra en sån grej om, låt oss säga alla andra människor var blinda och inte kunde se det där?

Jag tycker att det både är synd att det går att göra och synd att någon ställer upp på att utföra ingreppet. Vansinne säger jag. Den killen verkar ha ställt till sig rejält i alla avseenden dessutom.

## Comment 50
Author: Calcifer

Jag tycker detta är det mest onödiga man kan få för sig att göra.

## Comment 51
Author: rebeka

Jag tycker det här är helt fantastiskt! Kommer definitivt göra det i framtiden! 😃

## Comment 52
Author: Michaela-N

Vidrigt!

## Comment 53
Author: RebeccaG

#52 Vidrigt kanske är fel sätt att uttrycka sig? 

Jag tycker det är en häftig modd och skulle gärna gjort det själv, men känner att min tungpiercing har kostat mig ganska mycket pengar(samt har jag för mkt coola smycken jag inte vill ska gå till spillo) om jag skulle klyva, så beundrar på avstånd😍

## Comment 54
Author: C4NCERiNHALE

Det är sjukt snygg med en klyvd tunga.

Ska faktiskt klyva min tunga!

## Comment 55
Author: RebeccaG

#54 Nice!   
Bildbevis sedan!!😎

## Comment 56
Author: [Borttaget]

#52, #53  

Nä kanske inte vidrigt, det låter lite personligt nedsättande, men jag som är lite äldre än de flesta som gillar sånt här, funderar ju mest på hur man själv känner runt att ha kluven tunga och blått skinn i ansiktet när man är, säg 80 år eller så.

Jag har ju själv sett hur farsans tatueringar förändrats/förfallit med stigande ålder. Det man gör för att det ska vara snyggt när man är 20, är nog inget att visa upp 60 år senare. Som ung kan jag förstå att man kanske inte tänker på det, men livet springer iväg fortare än vad man har tänkt sig. Jag var själv 17-18 förra året typ och nästa år blir jag 60.

Under de senaste 10-15 åren har jag sett några gå från 14-15-åriga snygga ungdomar till att se ut som värsta klotterplanken i ansiktet och det gör mig ledsen, jag tycker att de förstört sig och jag lider med föräldrarna. Visst, alla som uppnått myndig ålder gör som de vill med sitt utseende, men det betyder inte att jag måste gilla det.  

Alla har säkert redan förstått att jag inte är någon ivrig påhejare av så kallad kroppskonst, utan tycker att ren hud är vackrast. Utan att skämmas för min uppfattning, kan jag rentav säga att jag tycker att man förstör sin hud/kropp.

## Comment 57
Author: Karmatarerskanise

#56 Ganska naturligt att tatueringarna åldras med kroppen. Tror inte någon tror att de komemr se ut som när man är 20 när man är 70.

## Comment 58
Author: JossanH

#56 du får inte heller glömma att utvecklingen stadigt går framåt gällande tatueringsfärger och maskiner. De som är gamla idag med tatueringar har helt enkelt inte haft samma möjligheter att få hållbara, snygga tatueringar som håller länge som vi som tatuerar oss idag. Idag är det populärt med tatueringar vilket också ställer vissa krav på de som utför dem. Men visst kan jag till viss del hålla med dig. Sedan jag fick barn har jag funderat mycket på hur jag kommer reagera den dag hon bestämmer sig för att tatuera om hon nu vill det. Jag kan bara hoppas att hon gör något stilfullt som även vi gillar :) men man bestämmer ju över sin egen kropp när man väl är myndig.

## Comment 59
Author: [Borttaget]

#58 Hej, jo jag känner till det, men min fundering ligger kanske mer på det rent formliga planet så att säga 

Jag menar att som ung har man en kroppskonstitution som är ganska olik den man har som mycket gammal.

😉

## Comment 60
Author: imsuchadiva

Tycker ni kan byta bild på första sidan, frukosten var på väg upp igen när jag klickade mig in här :( haha

  

  

/ fredrikalidman.blogg.se

## Comment 61
Author: rebeka

#60 Haha, det är ett bodyart forum, vad tänkte du att det skulle finnas för bilder? 😉

## Comment 62
Author: fuzzie

Jag tycker iallafall att de är grymt snyggt och skulle gärna vilja göra de! 😃

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Väntar med spänning på den förste som klyver rumpan horisontellt för att få ett snyggt kors därbak. ☝️

## Comment 64
Author: imsuchadiva

#61 Hört talas om ironi? ;) / fredrikalidman.blogg.se

## Comment 65
Author: rebeka

#64 Defintivt. Ironi är dock himlarns svårt att uppfatta via text så du kanske ska vara tydligare nästa gång 😉

## Comment 66
Author: Zandrama

Jag klöv tungan för en vecka sedan. (var och tog ur stygnen idag)

Har velat göra det i många många år... men bara haft det i bakhuvudet som en dröm... Tills jag träffade min andra hälft för ett år sedan, som har klyvd tunga...  
Jag vet att även om jag kommer "ångra" mig så är det den grejen som syns allra minst på mig av alla mina mods...  
Men å andra sidan så vet jag att jag inte kommer ångra mig ;)

  

Btw, borde denna artikel kanske uppdateras lite? Den känns rätt ouppdaterad med metoderna och dylikt...

## Comment 67
Author: Cochon

Ohh! Sitter med små rysningar i kroppen och samtidigt bara ler, haha. ^^ Tungklyvning är inget jag skulle ha motivationen för att genomföra, men måste ändå säga att de som vill göra det borde också det, för det är faktiskt rätt fräckt. ^^

## Comment 68
Author: Skorpion76

#17 Det gör jag också och inte heller förstår jag vitsen med att vilja göra det! Bläh!

## Comment 69
Author: Zandrama

#71 men titta inte då...

Bara för att man inte själv förstår något betyder det inte att man ska kasta en massa "usch" och "blä" om det...

## Comment 70
Author: Karmatarerskanise

71 onödig kommentar.

## Comment 71
Author: Skorpion76

#73 Exakt. Desdsutom kan et som tidigare nämnts förstäöra personens förmåga att prata. Om allt går vägen är det sdäktrt alleles okej, men det kan faktiskt tillstöta komplikationer. Bara en sådan sak som att pierca sig i tungan är livsfarligt eftersom man kan få blodförgiftning och dö av det!

## Comment 72
Author: Karmatarerskanise

74  du kan dö av att gå över gatan också.

## Comment 73
Author: [Borttaget]

#74 Man kan inte säja att det är livsfarligt förrän det är ett antal procent som gör det tycker jag, för tänker man som du så är det mesta livsfarligt. Att äta är livsfarligt för att det kan fastna något i halsen. Att simma är livsfarligt för att man kan drunkna. Att gå ut är livsfarligt för att man kan bli mördad. Och det är många fler som blir mördade än som dör av en tungpiercing. Sen är det också onödigt att uttrycka dej så. Du kan säja "nej, inget för mej" men att säja "bläh!" som att du blir äcklad av det är som att jag skulle säja Bläh, vilken äcklig tatuering du har... jag försökte ge ett exempel på en utsmyckning som är permanent men med sättet du tänker så tycker du nog väl att det är livsfarligt också.

## Comment 74
Author: Zandrama

#74 Ska man tänka som du så är nog 95% av alla bodymods isåfall "farliga" på ett eller annat sätt... Vad gör du då på detta forum undrar jag?

Jag har själv klyvt tungan, och går man bara till de som kan skiten (i mitt fall Calm Bodymod) så går det mer än oftast bra... Sen hänger det mycket på en själv under läkeperioden att man tar hand om det man utfört...

Jag har absolut inga problem med min talförmåga och inga andra problem heller för att jag klyvt tungan...

## Comment 75
Author: Ljusa

#77 kan man få se en bild? :)

## Comment 76
Author: Zandrama

#78 självklart :) (Tog bilden när jag var nyvaken xD)

## Comment 77
Author: [Borttaget]

Jag har lite blandade åsikter om detta... Inget jag själv skulle göra, men tycker man om det så go for it :)

Men kan inte låta bli att tänka på hur ont det skulle göra om han lizard man(?) biter sig i tungan med de där tänderna! AJ! 🤦‍♂️

## Comment 78
Author: Skorpion76

#16 Nej, det gör det verkligen inte och vad händer om den som en gång har klyvt tungan skulle ångra sig?

## Comment 79
Author: Karmatarerskanise

81 då kan man betala dyra  pengar till plastikkirurg som skär upp och syr ihop.

## Comment 80
Author: Skorpion76

#82 Det tror jag inte!

## Comment 81
Author: Karmatarerskanise

83 Spelar mindre roll vad du tror. Med hjälp av plastkirurgi går det mesta att fixa eller förändra.

## Comment 82
Author: Ljusa

79 fint! :)

## Comment 83
Author: Zandrama

#83 det går att rekonstruera...  
Sure, det kommer ju inte se ut som det en gång varit, men det är ju något som man faktiskt får ha i åtanke innan man bestämmer sig för att Klyva ifrån början...

Precis som med allt annat inom Bodymods eller andra grejer man gör genom plastikkirurgi... Tänk efter innan...  
Svårare än så är det inte....

  

Var sin bak, var sin smak...  
Eller hur?  
Så kan vi alla komma överens om att alla tycker olika, men att det inte är någon som helst anledning till att faktiskt "klanka ned på" en bodymod?

## Comment 84
Author: ilenna90

verkar inte som att artikelns framsidebild är särskilt lämpad för hög upplösning ;D
