# Jag har en dum fråga (ska tatuera mig)
Author: DiamondIce

Jag ska tatuera mig för först gången i morgon, och har fyra timmar inbokade. Så nu undrar jag: Är det okej att försöka läsa en bok när man blir tatuerad? Eller kommer det vara helt omöjligt? 

Jag vill ha något att distrahera mig med, och kan tänka mig att tatueraren är fokuserad på det han gör och inte vill bli störd av att man sitter och småpratar?

## Comment 1
Author: Stallmima

Var på kroppen skall du gadda dig?

## Comment 2
Author: DiamondIce

Skulderbladet 🙂

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

De flesta tatuerare jag har varit hos är sociala och pratar gärna. Men vill du läsa en bok så kan du göra det. Man får göra vad man vill.

## Comment 4
Author: DiamondIce

#3 Okej, tack så mycket för svar! 🙂

## Comment 5
Author: Karmatarerskanise

Glömde lägga till, så länge man sitter still ;)

## Comment 6
Author: Stallmima

Ja men ta med dig boken, den kan du läsa så länge det går och som ovanstående sade så är nog de flesta tatuerare sociala  👍

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Ta med boken och känn av. Även om jag tror att småprat med tatueraren är större distraktion än en bok.

## Comment 8
Author: DiamondIce

Tack för alla svar! Ni är så hjälpsamma 🤗

## Comment 9
Author: Stallmima

#8 Tänkte på att sen får du visa upp din 4-timmars tatuering här  😃

## Comment 10
Author: [Borttaget]

\# 9 hey självklart 😃

## Comment 11
Author: [Borttaget]

För mig gjorde skulderbladet svinont så jag hade inte kunnat läsa en bok eller liknande. 😂 Men det gör ju olika ont på olika människor så du kan ju testa.

## Comment 12
Author: DiamondIce

[#11](#11) Verkligen? Jag kunde inte läsa efter som det inte gick att bläddra utan att röra axeln, men jag tyckte inte det gjorde ont direkt? Jag höll på att somna på slutet 😃

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Haha mysko! Tycker det var nära oumbärligt mot slutet (satt 2,5 h). Låret däremot kändes nästan inte ibland. 🤐

## Comment 14
Author: DiamondIce

#13 Så olika det kan vara! 😃

## Comment 15
Author: Niiinah92

#11 samma för mig 🙂 satt lite mer än 4 timmar och hade definitivt inte fixat att läsa en bok, hade nog vridit sönder den halvvägs 😃
