# vill jag ta hål i naveln?
Author: sareri

Jag var till en början väldigt intresserad av att pierca mig i naveln. Men nu efter att jag har läst på internet en del så har jag blivit en aningens skrämd. Hur mycket av det som skrivs är sant?               Hur farligt är det att ta hål i nalveln igentligen?

 jag vet att det tar ett halvår att läka och att man måste vara noggran med hygienen. Hur stor chans är det att den kryper eller att man får infektion ifall man tar den hos en proffsig piercare och hur kan ärret bli av det? 

tacksam för svar :)

## Comment 1
Author: Cakado

Min navel blev inte fin när jag tog ut piercingen pga inflamation! Min syrras kompis fick en stor broskklump bakom pircingen. Om jag visste hur det var nu så skulle jag inte piercat mig!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

i och med att kroppens "läkningsprocess" är så olika från person till person, så kan man inte säga att så kommer det hända och så händer inte... För min del så hade jag inga bekymmer alls. Läkte på nolltid och har aldrig ens varat eller svullnat. Har haft vänner däremot där navelpiercingen både stötts ut av kroppen eller att det blivit stora "var kulor" under läkningen.  
  
Jag tycker att vill du ha navelpiercing så gör det, vad som händer sen är sådant man får ta isf. Väldigt svårt det där egentligen med att göra val, gör du det inte, så får du aldrig reda på om det kanske hade gått felfritt, gör du det däremot så kanske det inte går så bra som det egentligen ska..  
  
Tror inte du blev så mkt klokare av detta ;) Men man kan ju ta hänsyn till hur dina tidigare piercingar läkt? (om du har några) Har det gått ypperligt så tycker jag inte att du borde oroa dig. Har du däremot haft problem tidigare så borde man vara beredd på att även navelpiercingen kanske inte läker som den ska..

## Comment 3
Author: Linn

Jag hade inga problem med läkningen i min navelpiercing. Tog ett par veckor att läka, max två månader. Fick en liten infektion efter ett tag men det har jag fått med alla mina piercingar..

## Comment 4
Author: sareri

#2 ja det är sant som du säger, ifall jag inte vågar testa så vet jag inte om det skulle lyckats.

 Det ändå piercing jag har är hål i öronen (3 stycken, i örsnibben) det läkte fint, men där är det ju också lättast att läka.

Jag är fortförande velig, men om jag känner för det och om jag får lov till det borde jag väll ändå vänta tills hösten, då badsesongen är över?

## Comment 5
Author: Stj3rnfallet

Jag hade problem med läkningen av min piercing i naveln.. och den började väl vandra lite eller så inbilalde jag mig bara.. Men jag tog iaf ut den och det syntes väl inte överdrivet mkt att jag haft där.. Och förra året satte jag i ett smycke igen och rengjorde med handsprit från jobbet, för den blev lite irriterad i början. Och på ngn dag så slutade den vara irriterad =)  
Men min kompis har inget snyggt ärr efter sin.. Så det är nog väldigt olika =)

## Comment 6
Author: SaraC

Jag hade inga problem med läkningen och det tog då absolut inte ett halvår. Däremot kröp den ur efter lite mer än ett år och jag tog då om. Hade jag fått välja om idag hade jag aldrig tagit eftersom det blir så fula ärr.

## Comment 7
Author: Mstar

Min bettede sig helt normalt. Men läkte inte förrän veckan på västkusten, då jag badade i havet nästan varje dag. Sen dess har den varit lekt. Så jag kör nu med koksaltlösning på mina andra..
