# percing i tungan...
Author: Klasson

Sitter å funderar på att perca tungan...

lite hjälp tack :p

vad kostade din? hur ont gjorde de? ja jag vill veta allt om vad som skedde å ja ni vet :)

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Minns inte vad min kostade eftersom det var nästan 10 år sedan jag gjorde den. Men jag minns att det gick snabbt som tusan och inte gjrde ont. Man kände själva nålsticket, sen knastrade det sen var det klart :)

Det är riktigt snyggt :)

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

Kanske ska tillägga att jag fick ta ut min nu för ett tag sen. Den skavde på en av tänderna och dess tandkött.

## Comment 3
Author: mjioo

hum min kostade 200 :P men det var kompis-pris.

det kändes väldigt lite tycker jag, det var bara tången som klämde åt lite först och usch vad nervös jag var men sen på två röda var den gjord. min blödde litegrannmen det såg mycket ut pga av alla saliv, man ska inte svälja om man blöder utan spotta ut all saliv. sen är man svullen och ovan med den långa staven i början så det är lite jobbigt att äta då är det bra med soppa eller yoghurt. de två första morgnarna var lite jobbiga tycker jag eftersom jag alltid sover med öppen mun, det var torrt och ömt med sköljde med vatten så blev det bättre.

 man ska tänka på att skölja munnen när man har ätit och undvika stark eller jättevarm mat.

den långa staven ska bytas så fort det är läkt till en kortare, då går man tillbaka till studion där man gjort den och byter så de kan mäta rätt längd.

man läspar ofta de första dagarna så man tänker på de :) inte bra att vara telefonist och göra den mitt i veckan hehe.

450 tror jag det brukar kosta i en studio inlk smycke.

nu kanske det blev rörigt.. hoppas du fick några svar. jag är sjukt nöjd med min piercing i tungan men folk kan klaga ibland när jag pratar eftersom jag är lite lat hehe

## Comment 4
Author: Klasson

hehe.. :P

tack... de va mycket bra info :)

## Comment 5
Author: Mischa

typ 500 eller 450, minns inte.

Ja, det gjorde ont liksom alla andra gånger då man punkterar kroppen med en kanyl.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Min kostade 400kr. Många säger att "det kändes knappt". Bullshit säger jag, klart det gjorde ont!

Det var jätteovant och jag visste liksom inte vart jag skulle göra av den långa staven som plötsligt hamnat där. :o) Tyvärr hade jag jätteont under läkningen så jag kunde knappt dricka vatten. Fick leva på kall Oboy och gick ändå ner 5kg den första veckan.

Vande mig aldrig vid den och den var dåligt placerad så den skavde på tandbenet/köttet vid rötterna på tänderna. Så jag plockade ut den efter ett halvår ungefär. Gropen i tandbenet är kvar.

Men några av mina kompisar har haft piercing i tungan i flera år och inte haft några problem! En av dem kunde t.o.m sätta i sig en cheeseburgare 3h efter hon piercat sig! ;o)

Fast somsagt försök vara ledig några dagar efter om du jobbar i serviceyrke. Jag piercade mig på en fredag och på helgen skulle jag jobba som croupier! ;o)  
Annars... Ät något innan, var noga med munhygienen, handla hem yoghurt och glass och försök att inte vara alltför nervös innan. ;o)

## Comment 7
Author: Klasson

okej...

tack för infon... :P

de blir nog percing som de ser ut haha

## Comment 8
Author: anaprincess

Min kostade 500kr, stack bara till lite när kanylen kom ut på under sidan av tungan. Dagarna eftre var värst, svullnaden och att den undre kulan skavde under pga svullnaden. Tog en vecka innan svullnaden försvan så att det slutade göra ont. Men det är det värt. Men som jag sa till min sambo om jag skulle ta ut den och sen ångra mig så skulle jag aldrig våga göra om det igen ;)

Sönder bitna tänder får du mer eller mindre räkna med! Jag har bitit bort fliser från tre tänder och har haft piercingen sen augusti förra året.

## Comment 9
Author: Lotta_A

Min kostade 500.  
Det kändes ju när jag tog den, men det går ju jättefort. Tungan var rätt svullen typ tre dagar efter jag piercade mig sen vart det bättre och bättre. Jobbigast var det på morgonarna eftersom det var så torrt. Äta och sånt där hade jag inga problem med men man får ta det lite försiktigt eftersom det är lätt hänt att man biter på den långa läkningstaven och det är inte skönt.  
I början känns det rätt ovant att ha något i munnen hela tiden, typ som man har en liten matbit eller något på tungan som man hela tiden försökte svälja ner.  
Nu har jag haft piercingen i två år och har inga problem med att den skaver eller att jag biter i den så att tänderna går sönder och grejer. Man får se till att pierca sig på ett bra ställe så att allt blir rätt gjort.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

500 :- när de gjordes känndes de inte,Naveln var de värsta jag gjort. men alla har vi juh olika smärtgränser. Värst vart dagen efter.. problemfritt hela tiden bara man ser till o hålla munnen ren..

## Comment 11
Author: CarolineJ

Min kostade 450:- och jag kände ingen smärta, det var lite segt bara tyckte jag.

Min läkning var dessutom underbara om man kan säga så. typ ingen svullnad.

Har haft min i 6 år, fick den i 16-årspresent av mamma eftr 1 års tjat och det har aldrig skavt eller liknande.

Det hjälper antagligen att inte använda kula i metall. Inte lika skadligt för tänderna och emaljen.

Min mamma var med när jag piercade mig och inna vi gick hem så sa robban som pircade mig: ingen rökning, eller alkohol och inget oralsex på 6 veckor. Det var precis vad min mamma vill e höra hehe

## Comment 12
Author: mjioo

#11 nackdelen om man har tex plastkulor är att de är lätta att bita sönder..

## Comment 13
Author: CarolineJ

Jo lättaRE än metall absolut. men är det verkligen lätt att bita sönder en plastkula? Jag har aldrig bitit isönder mina.

Den enda nackdelenmed plast är att gängorna kan vara lite sämre än metall. Jag spänner nog piercingen en gång i månaden men det gör inte mig nåt.

Sen å andra sidan så biter jag hellre i sönder en plastkula än mina tänder ;)

## Comment 14
Author: mjioo

#13 har lyckats bita sönder en och skava sönder en annan hehe :D men det beror väl på hur man rör tungan osv. plastkulor på plaststav är väldigt smidigt om man gillar plast, det sitter bra, har det i naveln och det va smidigt när svullnaden gick ner för då var det bara att klippa av i rätt längd och gänga om. men de skavs ju sönder om man har det i tungan och är en "stavbitare" man får testa sig fram :)

## Comment 15
Author: Karmatarerskanise

Ligger kulan och skaver spelar det ingen roll om det är plast eller metall.

## Comment 16
Author: Mischa

#12 dock bättre att kulan går sönder än tänderna :)

och som sagt, skaver smycket spelar materialet mindre roll.

## Comment 17
Author: bubbelbubbel

jag tycker inte min gjorde speciellt ont, då har läppen varit värre, eller industrialen..  
snabbt som attans gick den, och ont gjorde det efteråt, tror deet tog mig nästan två veckor att äta vanlig mat :P  
har haft den i...5 år nu och undrar om jag någonsin kommer ta ut den..

## Comment 18
Author: Karmatarerskanise

Jag kunde äta vanlig mat redan första dagen.  
Men visst svullnade tungan ett par dagar och jag pratade lite roligt :P

Min tog lång tid att läka på undersidan. Flera månader, eller iaf ett par.
