# Ring i underläppen
Author: Monarchy

Hejsan!   
  
Jag tänkte fråga en sak.   Tjejer brukar ju kunna ha ringar i underläppen, på sidan.   Sjukt sjukt sexigt!

min fråga är,  brukar killar ha det också?

  
lägg gärna in bilder ,om ni har sådan piercing.  
Kallas piercingen något speciellt?  tänkte bara!  
  
tack i förväg!

## Comment 1
Author: vildangel

Hallå

ABSOLUT att killar kan ha de med !!!!

Jag ta lite piercingar på folk, och har tgit på både killar och tjejer. Nått annat killar gärna vill ha är sk. snakebite. et ä två ringar på var sia av munnen, som ett bett liksom.

Men absolut att både killar och tjejer kan ha det!!!

## Comment 2
Author: Monarchy

aa precis, snakebite är skit snyggt!   har dock aldrig sett det på någon kille!  
  
Men jag måste kolla runt och fundera,  ska nog ta och skaffa TunnelSak till öronen! vet inte vad det heter![Oskyldig](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
  
Tatuering är jag också sugen på men det får vänta, mycket svårare att bestämma det!

## Comment 3
Author: Liss

Piercingen heter off center labret:) De tycker jag passar såväl på kille och tjej:) Bara man har ett smycke som passar en själv.

Jag är iof inte kille, men du får en bild iaf;) Och de där är visserligen en spiral också^^

## Comment 4
Author: Monarchy

Okej tack!  
  
aa det är så grymt snyggt på tjejer så! wosh!  
  
Tror jag piercar öronen imorgon om allt går som jag vill!  
(som på bilden)  
  
snakebite får bli lite senare isf!,  grymt sugen

## Comment 5
Author: Monarchy

En fråga!  
  
Hur lång tar det i snitt att komma upp till 5mm, 8mm 10mm?  
  
hur långt kan man gå innan det inte läker ihop igen om man skulle ta bort det?  har hört 10mm.

## Comment 6
Author: Liss

Ja, dem tunnlarna är snygga!:)

De är helt beroende på dig hur fort de går. Finns en artikel jag skrivit om töjning som du kan kolla. De ska aldrig blöda, annars kan man töja så fort som kroppen tillåter det. Jag själv töjde till 4mm på fyra dagar och resten tog inte alls lång tid heller. Men jag har bra läkkött också.

Man kan i praktiken töja **Upp** till 20mm, alltså **Innan** 20 mm. Efter de brukar man säga "ingen återvändo". Men så är det olika med det också hur kroppen fungerar. De säkraste är väl att stanna på 10-12mm. Och så går de ihop helt olika på olika människor också. På vissa kan de gå ihop helt igen och andra blir de bara som ett större hål kvar.

## Comment 7
Author: murderdolls

vet massa killar som har/har haft **off center** ring, om man passar i det eller ej har inget med att göra om man är tjej eller kille tycker jag. :)

## Comment 8
Author: murderdolls

#2 en av killarna som jobbar på federal har snakebites.. så jäkla snyggt att det knappt är sant :P

## Comment 9
Author: Monarchy

#6 okej!  då vetjag! supertack!

  
#7 aa. . allså fan jag börjar bli lite tveksam....  om man inte är värsta "badboy" då kan det ju se väldigt konstigt ut att skaffa tunnel, eller snakebite känns det som..  känns som man måste ha en viss stil, är man för töntigt enligt mig så kan de bli knas...  hmmm  
  
#8  ja tycker tjejer att det är lika snyggt på mig som jag tycker det är snyggt på tjejer som kommer dom springa efter mig!.. hehe

## Comment 10
Author: Monarchy

förresten,   hur ont gör det att töjja?  
min syster som har piercat folk i 4år, säger att det är en sprängade värk, å man kan inte sova på det örat...  
  
är det verkligen så hemskt?  
  
Och ska jag ta ett öra i taget tycker ni? eftersom det är första gången för mig:)

## Comment 11
Author: Aviendha

Jag tycker inte att man måste ha en viss stil för att ha en viss piercing, det är du som person som gör piercingen, inte tvärtom ;)

Det beror på hur fort du går. Ta det väldigt sakta, går de lite fort så kan det värka en del, och du riskerar komplikationer. Ta 0,5mm åt gången, eller 1mm. Man brukar säga 1mm i månaden, men det är ju bara ett väldigt generellt riktmått. Jag gick ifrån 2mm till 6mm på en vecka, utan problem alls, men det beror ju på hur "segtöjt" örat är, och det kan variera mellan höger o vänster tillochmed =)

Det viktiga är att efter varje storleksökning vänta tills at det är helt läkt innan man fortsätter, så kroppen hinner anpassa sig, och du inte får ärrbildningar, inflammationer eller ont. Men de kan nog vänta dig en liten smärta, ett litet varmt pirr lixom, men det går definitivt att sova och leva som folk ändå =)

## Comment 12
Author: Liss

Som sagt behöver man ingen viss stil för att ha piercings. De blir en del av sig själv.

Läs [HÄR](../Articles/Read.aspx?MessageId=61088de0-4361-49b5-bbac-077dafdc8c7c&GroupType=Se.iFokus.Community.Board.ArticleGroup) om töjningsartikeln också

## Comment 13
Author: Monarchy

#11 #12 tack för infon! skitbra!  
  
Finns inge bättre än trevliga tjejer som stil som ni![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
ha det bra!

## Comment 14
Author: StoryBoard

Jag vet en kille som är sjukt snygg (och sexig) som har en off center. :D Jag typ dör varje gång han passerar. Det är den sexigaste piercingen jag vet, både på tjejer och killar. :3

## Comment 15
Author: Monarchy

Hehe fan va skönt att höra,  är samma sak för mig då jag ser tjejer som har!

## Comment 16
Author: StoryBoard

Ja det är verkligen en läcker piercing :3 Jag tycker verkligen du ska skaffa en :D

## Comment 17
Author: Monarchy

Skaffade igår i öronen, så;)  det får räcka för nu,  ska ju töjja osv.  
Men senare ska jag börja fundera mer på Snakebite;) eller bara en;)  
  
**men förstör inte piercingar i munnen tänderna?**  
det känns ju mindre lockande då..

## Comment 18
Author: fettmedkevlar

min sambo har haft en piercing i läppen, SJUKT snyggt. tyvärr så tuggade han sönder ringen och sedan dess har han inte orkat göra om det.

## Comment 19
Author: Monarchy

åfan!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#17 Har labret och det förstör inte så länge man har rätt längd på staven.

## Comment 21
Author: Monarchy

Jag vill dock inte ha labret, fundrat på snakebite, två ringar off center på underläppen...

## Comment 22
Author: Liss

Har man smycken som pasar och sitter rätt ska de inte slita på tänderna eller tandköttet. Har man för stort smycke går de självklart imot. Och så är de lite beroende på hur man ser ut i munnen också och att man inte ska bita i smycket heller. Men annars ska de inte vara några problem.

## Comment 23
Author: Monarchy

aha okejj
