# materialfråga , percingar
Author: Monarchy

Hej hopp!

Jag hade tänkt att svarva ut töjj horn? vad heter det då dom är raka, töjj spike? ehmm...  
  
sak samma så tänkte jag använda det för att töjja vidare och sedan göra pluggar som jag kan ha då jag kommit upp till önskad storlek!  
  
**Nu till frågan!**!   Jag funderar vilket material jag ska använda.  
Det enda jag kan tänka mig är **aluminium.** tror det det fungerar?

eller ser ni några nackdelar med det?  
allerg? för mjuk metall?  
  
och.....   behövs det en riktigt bra yta på pluggen etc?  hmm dåligt fråga, ! svara på dom andra vetjag:)  
hittade tyvär inga svar någon annan stanns!

## Comment 1
Author: Liss

Eftersom aluminium är ett av dem renaste ämnen så borde det ju inte vara någon fara med det. De är fritt från gifter osv. Men allergi kan man få för de allra mesta. Men de har jag svårt att tro att man får, från aluminium..  
  
Vad jag hitta om yta:  
Olegerat aluminium är mjukt och har en hög reflektions- och elledningsförmåga.  
Ett skikt av en annan metall, eller av aluminium med högre renhet, kan appliceras på ytan och likaså andra material såsom färg, lack, plast och emalj, som skydd eller dekoration

Annars är aluminium jätte lätt att handskas med och kan värmas upp och formas om igen.. :)

## Comment 2
Author: hus-musen

vad är det för ytbehandling på aluminiumet? och vad innehåller aluminiumet? vissa aluminium innehåller koppar.. eller har en annan ytbehandling, jag tål inte all aluminium tex.

har oxå hört att risken för ahlzeimers kan öka vid intag, vet int ehur de är med hudkontakt dock. de blir ju ganska mycket hudkontak oxå om du ska töja!

## Comment 3
Author: Monarchy

kanske räcker om man bara pollerar ytan.  
  
#2 ja det är knappast någon ytbehandling alls på aluminiumet eftersom det kommer svarvas ut och då är det helt obehandlat.  
  
Jag har ingen aning vad skolan använder för aluminium..

hmm..   okej

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Läskburkar är ju gjorda av livsmedelsklassat aluminium (tänk: 316L-stål) och chansen att en skola köper in sånt för att elever ska träna på ser jag tyvärr som rätt liten...

Styr upp lite polykarbonat istället, funkar kanon att svarva i men du får nog sänka varvtalet så mycket det går. Bara polera med scotchduk och sen våtslipa så blir det kanonfint :)

## Comment 5
Author: Monarchy

aha okej det låter ju tråkigt :/  
  
så härligt då man kan använda skolans cnc maskin för att göra allt. smidigt som fasen.  
  
men aha, polykarbonat, vart köper man det? kostar? :)  

någon som har någon annan idé hur kan göra något som så man kan töja helt enkelt, behöver inte snyggt ut, ^^

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Polykarbonat köper man lite varstans, tror det finns på clasohlson bland annat, Lexan kallas det även ibland... Eller fråga efter plaststav på nån bygghandel, typ beijer eller nåt, och förklara vad du ska göra så kan dom säkert hjälpa dej.

Nu var jag till och med snäll och googlade lite, och det verkar som det går fint att köra i plexiglas också (akrylplast). Mycket billigare men skörare, så nyslipade stål och låga varv så borde det gå :)

## Comment 7
Author: Monarchy

okej tack så hemskt mycket! ![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
Det hade jag aldrig tänkt på att man kan köra i svarven^^
