# Låsringstång?
Author: grejs

Jag har tänkt byta min ring i tragus, men behöver en låsringtång för att kunna få ut kulan. Finns det nån som har tips vart man får tag på dessa tänger?

 [http://www.jula.se/lasringstang-124493](http://www.jula.se/lasringstang-124493) Hittade en på jula, men det står gripvidd 10-50 mm, går den inte använda till ringar som är mindre än 10 mm i diameter? Tips någon?

## Comment 1
Author: Monarchy

Billigt,säkert och bra www.crazy-factory.com  dom har piercingar och piercing verktyg

## Comment 2
Author: grejs

Hittade några tänger där, men det står inte hur stor spetsen är.

## Comment 3
Author: Monarchy

släng iväg ett mail till dom :)

## Comment 4
Author: xxmammaxx

Det ska du kunna köpa hoss din piercare där du bor.

## Comment 5
Author: Aviendha

Jag har använt smyckestänger, mest för att jag haft dem liggandes hemma dock men på panduro och liknande hobbyaffärer så har de ofta dem, en rundtång är väl det bästa. Kanske inte optimalt verktyg men fungerar om man råkar ha hemma. Eller en vanlig hederlig näbbtång som finns i de flesta verktygslådor. Iaf de nättare varianterna om man ska in i mindre ringar.
