# Äntligen under nålen igen!
Author: Aviendha

Jag har under lång tid haft ett motiv klart och bara väntat på ekonomin, och idag var jag på hemorten och snavade förbi studion och fick en tid i mellandagarna.

Men nyss ringde han, han har en avbokning så halva blir gjord i morgon redan! Inget stort, men en betydelsefull tatuering. Längtar som en tok!

Wish me luck 9.30 i morgon! :)

## Comment 1
Author: ChristineL

Oh, men grattis! Inte ett dugg avis! ![Oskyldig](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 2
Author: LinnB

Inte jag heller... veeerkligen inte. ;)  
Lycka till! :D

## Comment 3
Author: Aviendha

Mouahahaha! Äntligen så kan jag vara en av dem som ska sitta där och inte en av dem som konstaterar att jag är avis ;) Bara lukten och ljudet när jag var in idag gjorde mig lite knäsvag - love it!

## Comment 4
Author: ChristineL

Håller med dig Paulina! Lukten och ljudet är wunderbar!

## Comment 5
Author: Aviendha

#4 Yep, will ha på burk att ta fram när abstinensen är hög!

## Comment 6
Author: Jenahbella

lycka till! :D

## Comment 7
Author: JossanH

åååh, vad kul! Har haft ett motiv klart i ett par månader nu (tankarna på detta motiv har funnits där i minst ett halvår) men kommer inte ha råd att göra något alls förrän kanske framåt sommaren...  
Grattis grattis till dig! :)

## Comment 8
Author: mandariiin

oh, bilder vill vi se sen!

## Comment 9
Author: Aviendha

#7 Den som väntar på något gott... ;) Har väl eg inte riktigt råd jag heller, men fick pengar av killen nu när jag fyllde år, och eftersom det blir halva så kommer jag ha råd, hellre halva nu än allt sen, är ju otålig :P

Givetvis blir det bilder :)

## Comment 10
Author: Sarah

Men, vad blir det??

## Comment 11
Author: Liss

Ja, jag undrar ju också vad det är för något som ska göras :D Det borde vara regel att säga det först till nyfikna små barn som jag :D haha..

Så jäkla kul i alla fall Paulina. För en gångs skull är jag inte avis utan bara glad för din skull. Och en såndär burk med lukten skulle jag med vilja ha.  
Men funderar på att gå till studion en dag snart och sniffa lite. Han ville ändå se min arm när den var läkt. Och svalan och rosetten behöver fyllas i :) Muhahah.. alla små anledningar är bra ;)

## Comment 12
Author: Aviendha

Klaar!

#11 Tack! ![Kyss](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Justja, jag har inte sagt vad det blir ![Skäms](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") Ett ambigram, dvs en text som man kan läsa både uppifrån och nedifrån. Ni som sett/läst änglar och demoner vet vad jag menar. Det står Sinner/Saint beroende på från vilket håll man läser på handleden.

Så i mellandagarna har jag nästa tid då mer tillkommer, hann ju bara texten idag. Ont; oja! Värt det: Hell yeah!!

Bild kommer när plasten är av, och efter att jag kommit till Skara så.. torsdag mao ;)

## Comment 13
Author: ChristineL

Ja, den ja! Åh, vad spännande! :D

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Låter coolt :) Ser fram emot bild!

## Comment 15
Author: Jenahbella

#12 åh ett sånt ska jag göra med mitt namn :) alltså att de står Jennifer åt vilket håll man än läser! skitsnyggt! :)

## Comment 16
Author: Aviendha

#13 Haha, jo den var det ;) Det var ju ett tag sedan idén kom upp nu :P

#15 Åh, kollade på mitt namn med, men det vart så fult :P Hittade dock ett jättesnyggt, om man hade vetat Victoria ;)

Plasten lossnade så jag var ju tvungen att sneaka ett foto med mobilen innan den tejpades igen :P

Är dock lite lur på om ett streck saknas. Men men, isf drar vi i det i nästa vända :)

## Comment 17
Author: Jenahbella

#16 haha ja de kan ju va en fördel att skriva sitt egna namn ;) eller så får man byta ;) haha :D  
  
**va fint!** :) jag verkligen älskar handleds tatueringar! :)  
skulle själv kunna tänkt mig att ha mitt namn sådär om de inte va för att tre av mina kompisar redan har handledstatueringar med deras namn :P haha :D   
  
här e texten jag tänkt mig [bild](http://1.bp.blogspot.com/__6sxoWaw7E8/RgqDOI080VI/AAAAAAAAADc/aBr4YHBc_f4/s400/Jennifer%2BFinal.png)

## Comment 18
Author: ChristineL

Fiint! :D

Vet ni var man kan hitta ambigramssidor då så man kan testa med sitt eget namn?

## Comment 19
Author: Jenahbella

sök på google de gjorde jag på ambigram och sedan ditt namn :)

## Comment 20
Author: Jenahbella

[christine](http://mrmaloney.com/mr_maloney/images/ambigrams/christine-2.jpg)

## Comment 21
Author: ChristineL

Tack! Me like my name!

## Comment 22
Author: Liss

Ah, just det. Det pratade du om för något år sedan kanske :) Vad kul att det äntligen blev av. Och riktigt snyggt också. :D

Christine; Ditt namn vart riktigt coolt. Fick lite Nightmare before christmas av den på någe sätt :D

## Comment 23
Author: ChristineL

Lisette-love; Jag gillar det skarpt! Det är bra att heta nånting med Chris... ;) Och så gillar jag att T:et blir korsliknande.

## Comment 24
Author: Aviendha

Tackar! Åh, Jennifer gjorde sig bra! Men Christine var helt i min smak, läckert! :)

#22 Ja, det var på tiden ;) Kan knappt vänta till mellandagarna då nästa tid är, bara jag kommer på ett sätt att verkligen förmedla min tanke/känsla till utbyggnaden ![Tyst](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 25
Author: Liss

Hihi. Söt-Christine; Ja, det är väl antagligen Chris.. som gör att det blir lite så. Men själva stilen gjorde det bra också. Riktigt nice.. vart ska du ha den ;) haha

Paulina; Ja, hur har du tänkt bygga ut den.. Jo men vänta, min tankekapacitet börjar fungera. Var det inte något om en fjäder ?? :D

## Comment 26
Author: DesireEsmeralda

#13 Jag heter ju Victoria!!! Vill se ju! ![Tungan ute](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Riktigt snyggt. Hade jag kommit på idéen med de texterna hade jag gärna tatuerat in den...![Oskyldig](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 27
Author: Aviendha

#25 Yep, det var grundtanken iaf :)

#26 [Denna](http://www.johnlangdon.net/logos/victoria.gif) tror jag det var :)

## Comment 28
Author: ChristineL

Lisette, jag vet inte om jag vill ha den alls :P Kanske på undersidan av armen, men det var kul att se hur mitt namn ser ut! :)

## Comment 29
Author: Jenahbella

#27 haha nu vill ja me heta victoria! :P

## Comment 30
Author: Liss

#28 Hontou desu ka? :P Neeh. jag skämtade bara... Man blir lätt lite knäpp när det gäller tatueringar .. man vill ha så mycket ;)

## Comment 31
Author: Aviendha

#29 Hahaha, jag håller på att försöka övertala min vän med det namnet att göra den ;)

Nu börjar den bli lite skorpig och jäklig, längtar tills den är läkt så man får se det riktiga resultatet. Men, en liten grej är glömd, det gör att Saint blir tydligare, men att "e" i sinner är ofullständigt. Han valde bort det för att få den tydlig, men det blev lite fel, men inget som jag inte kan fixa sen :)

## Comment 32
Author: [Borttaget]

Den va riktigt snygg, Aviendha!

Skulle så gärna göra mitt efternamn så, det är jättesnyggt. Men jag vet inte vart jag skulle ha den i så fall ;P

## Comment 33
Author: Jenahbella

#31 riktigt snyggt men som du sa, e:et måste fram :) men de går ju att fixa :)

## Comment 34
Author: Aviendha

Tackar! :)

## Comment 35
Author: Liss

Ja, e:et skulle behöva komma fram mera. :) Men snygg är den som sagt.

Undra om det finns några mer coola som är olika ord nedifrån och uppifrån, som din aviendha. Och inte samma ord från båda håll.

## Comment 36
Author: Jenahbella

#35 de finns många gäller bara att söka på "rätt" ord på google så kan man hitta flera :)  
  
  
[Här](http://1.bp.blogspot.com/_wgEtPDoGBKk/Rt3WBgyjVtI/AAAAAAAAABE/OJm_KZaEUUI/s320/truefalseth.gif) har du en True/False tex :)   
  
och [Här](http://farm3.static.flickr.com/2330/2086689319_454a1c7f25.jpg) e en me Love/Hate :)

## Comment 37
Author: Jenahbella

hittade [Denna](http://www.wowtattoos.com/images/angeldevilspin.gif) med, Angel/Devil :)

## Comment 38
Author: Liss

Ja, det är ju just det. Att söka på rätt ord :) (Och att veta vilka ord man vill ha) ;)

## Comment 39
Author: Thorsson

Gud blir bara ännu mer nervös när jag läser alla inlägg med nygjorda gaddningar! Har längtat som tusan tills jag ska göra min gaddning, men börjar nog fega ur lite. Dock måste jag göra den känner jag!

## Comment 40
Author: Pyssel83

#39 Vad ska du göra och när ska du göra den? Varför börjar du fega ur när du läser om andra som tatuerar sig. Jag blir bara mer peppad att göra min. Avis på alla andra som får göra, då vill jag oxå. hihi ![Glad](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 41
Author: [Borttaget]

#40 Man kanske inte ska nämna att det gör jävligt ont, särkild dagen efter då eller vad tror du? Haha. Nä men jag blir också peppad av andra, blir nästan sur när andra tatuerar sig o jag inte har nått inbokat haha. Om jag skulle göra revbenen skulle jag nog dock fega lite.

## Comment 42
Author: Pyssel83

#41 Jag har ju en tatuering på i stort sett hela min höger sida. Och det är klart att sista halvtimmen på en 5 timmars tatueringstid kanske inte direkt är skönt. ![Flört](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men å andra sidan, vad spelar det för roll när man efter 2-3 veckor ser det färdigläkta resultatet och man är så grymt nöjd att man vill gå utan kläder bara för att visa alla vad fint det blev. ![Glad](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jag älskar att vara inne här och kika runt och se vad folk planerar och glädjas med andra. Men jag blir oxå lite små sur när man själv inte har nån tid att se fram emot. Jag ska göra en den 15:e december. Efter det får jag nog ta och vänta till nästa höst. För då har jag gjort två stycken på en månad. Man ska ju ha pengar till det oxå. Men jag funderar nästan på att boka en tid till nästa höst, bara för att ha någonting att gå och se fram emot. hihi

## Comment 43
Author: Aviendha

#41 Jag är ledsen om du blir skrämd av att höra att det gör ont, men det är sanningen. Det är en nål som i brutal hastighet punkterar din hud för att trycka ner färgen i den - det är inget man missar precis. Sen gör det ju olika ont på folk, även beroende på placering såklart.

Jag upplever tatueringar som oerhört smärtsamma, och vissa kan kännas som sår efteråt. Samtidigt finns det de som tycker att det darrar mest. Men vi kan ju inte ljuga om saken, säga att det är superlugnt, för vad händer då när någon väl sitter där och väntar sig att det ska kännas som en tuschpenna? :P

## Comment 44
Author: [Borttaget]

#44 Nejdå jag blir inte skrämd av smärtan, jag är en sån där som gillar smärta vettu :P Hade det inte varit för smärtan jag fick av att ligga på sidan me benen i kors i 3,5 timmar så hade jag nog somnat senast så skönt va det :) Det är just bara revbenen jag tycker verkar obehagligt, gillar inte ens att ta på mina revben. Men jag har inte figuren för en revbenstatuering ändå så det är sak samma haha!

Vissa säger att dom inte vågar tatuera sig för att dom inte gillar nålar men man märker ju inte att det är nålar, är ju inte som att taen spruta. Det bara svider gött ju. Dagen efter när det spänner o bränner hade jag väl kunnat va utan men men, det är en del av charmen ;)

## Comment 45
Author: Ceciliaolucifer

Men men men!! Den här tråden har jag missat. Fy och Usch att du inte har sagt något!

Läckert, häftigt och ursnygg placering ![Cool](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

nu vill jag tatuera mig igen..

## Comment 46
Author: Aviendha

Tackar! ![Skrattande](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 47
Author: Liss

#45 Håller med dig. För min del är det nästintill skönt att tatuera sig. Höll också på att somna första passet på min arm och med dem mindre tatueringarna också. Det som gör ont är efteråt, för min del :) Då det är som ett öppet sår som svider...  
  
Fast det är i och för sig lite jobbigt i slutet av ett långt pass, då han kört på samma ställen om och om igen.

## Comment 48
Author: Thorsson

#40. Går ekonomin som den ska, ska jag gadda mig i februari. Då ska jag göra en stor en. Visst blir jag peppad, men då det ska sitta över höft och revben blir man lite feg ibland även om det så är värt det ;)

## Comment 49
Author: Pyssel83

#49 Ja, men då kan jag förstå dig till viss del. Det var kanske inte den skönaste placeringen du valt. ![Flört](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men tänk vad roligt sen när den är klar. Jag hoppas din ekonomi tillåter att du tatuerar dig i februari och att du får en tatuering som du blir grymt nöjd med!

## Comment 50
Author: Thorsson

#50. Jag vet, kikat ihop en tatuering för länge sedan som jag ska bygga på sedan så. Ja, har jag räknat rätt och tänkt rätt så kommer den göras då! :)

## Comment 51
Author: JossanH

Min tattoo på ryggen var mestadels som en väldigt skön massage. Den på armen gjorde ont, ont, ont mestadelen av tiden... Men man svettas ju så sjukt mycket när man tatueras! Men det är lugnt en skräckblandat förtjusning!

## Comment 52
Author: Thorsson

#52. Planerade en rygg tatuering först, men tog på sidan istället! ;D

## Comment 53
Author: Pyssel83

#53 Du hinner med en på ryggen så småningom oxå. ![Flört](http://bodyart.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 54
Author: Meddo

Gah jag får halv panik när alla pratar om hur ont det gör på revbenen, haha. ska in och försöka göra klart min den 3e december, har skuggningen över revbenen kvar- gjorde sjukt jävla ont sist ! sen är det färgläggning efter det. fruktar smärtan redan nu. men ska fan i mig överleva det :)

## Comment 55
Author: Pyssel83

#55 Klart du överlever det. När det gör som mest ont brukar jag alltid fokusera på hur det färdiga resultatet kommer bli och hur nöjd jag kommer vara. Och då gör det inte så mycket att man får utstå lite smärta i några timmar.

## Comment 56
Author: Aviendha

Nu är den i princip helt läkt! :)

## Comment 57
Author: Aviendha

Helhet. Sitter en bit ner från handleden för att kunna byggas på på det sätt jag vill, så därför ser det lite underligt ut just nu.

## Comment 58
Author: ChristineL

Me like it! ^^

## Comment 59
Author: Liss

Ja, den ser jätte bra ut. Men saknar fortfarande strecket vid e:et :)

## Comment 60
Author: Aviendha

Danke! Ja, jag med =/ Syns ännu mer nu att det fattas, men det åtgärdas den 28 dec ;)

## Comment 61
Author: Liss

Ja, men då har du ju en ursäkt till att tatuera dig igen ;P även om det bara är ett streck. hehe.. (eller skulle du köra utbyggnaden då med?)

## Comment 62
Author: Aviendha

#62 Ohyes, utbyggnad är planerad till dess ;) Nästan lite "synd", för som du säger hade strecket vart en fantastisk ursäkt! :P

## Comment 63
Author: Liss

Hehe, ja just det. Göra strecket och boka ny tid ;) Neeh, men då ser jag fram imot att se det också då.

## Comment 64
Author: Aviendha

Idag ska jag iväg igen :)

## Comment 65
Author: Liss

Spännande.. Hur blev det då? :)

## Comment 66
Author: Aviendha

Har vart helhektiskt sedan den gjordes, men nu har jag en stund över :)  
Var en del besök och samtal, så det tog totalt 4 timmar, och ont som s\*tan vill jag lova! Värker än och är skapligt svullet :S Men men ;)

Knäppte lite under tidens gång så det blir en liten serie. Ifyllning beräknas behövas.

Konturerna på G.

## Comment 67
Author: Aviendha

Lite skuggor faller på plats

## Comment 68
Author: Aviendha

Lite färg läggs

## Comment 69
Author: Aviendha

..elller ja.. en del :P

## Comment 70
Author: Aviendha

Avslutat med lite blått och en vit higlighter (aj-som-f\*\*n!)

Färdig!

## Comment 71
Author: Jenahbella

skitsnyggt! :D

## Comment 72
Author: Aviendha

Tack! :D

Den är ju rätt stor, men samtidigt som jag sitter där och har så fruktansvärt ont att bara beröring på sidan av tatueringen gör rysligt ont och för att inte tala om själva tatueriandet.. så tänker jag att "nämen, den kommer ju se liite ensam ut och så, undrar vad man kan bygga på med.." :P

## Comment 73
Author: Jenahbella

haha! :) min rygg tog med fyra timmar så vet hur de känns ^^ förstår att du e öm ;)   
hur kom de sig att du gjorde just en fjäder? :)

## Comment 74
Author: Liss

Haha! Så himla skön tanke! var precis vad jag tänkte när jag gjorde fjärilarna. "Ja, jäklar... här uppe vid handen gör det ju faktiskt svidit ont.. jag ska nog inte göra här igen..... fast å andra sidan vore det kanske snyggt att ha något mer iof." hihihi :) Är vi sjuka eller bara masochister ;)

## Comment 75
Author: Liss

Oj, och här skrivier jag fort som tusan utan att tänka...  
Skulle ju även skriva:

Riktigt snygg! Den passa bra där :D

## Comment 76
Author: ChristineL

Görsnyggt! Blev jättehäftigt med färgerna tycker jag :)

## Comment 77
Author: LinnB

Sjukt nice :D

## Comment 78
Author: Aviendha

#74 Hm, bra fråga egentligen. Jag gillar fjädrar och tanken fastnade, så att så blev det :)

#75 Bra fråga! Lite av varje antagligen :P Som sagt; det borde finnas med på listan över beroendeframkallande saker!!

#76 #77 #78 Tack och bock, kul att fler än jag gillar den :)

Är duktigt svälld och den vätskar som satan, blir en våtläkning, för annat kommer inte fungera med denna. Men men, det sägs att det ska bli bättre så jag får väl utvärdera det sen då :)

## Comment 79
Author: Jonanas

**_Good luck :)_**
