# Små tatueringar
Author: Pelzi

skulle vilja göra en tattuering men en liten  kan någon komma med förslag om vad som kan bli snyggt? :)

## Comment 1
Author: Karmatarerskanise

Eftersom tatueringar är väldigt personliga tycker jag att det blir konstigt att fråga andra om vad man kan göra. Det ska ju vara något du känner är du. Tatueringar brukar komma till en, det är då dom blir bäst. :)

Intressen, familj, djur är ganska populära ämnen som folk gör tatueringar av.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tatuera en flugsvamp på tån = fotsvamp ;)

## Comment 3
Author: Cederin

Jag gjord en tatuering som var liten, en text på axeln. Tycker själv att det är ett motiv som kan vara snyggt!

## Comment 4
Author: Rumblebee

Håller med dom andra, kom på något motiv som du tycker är fint, gärna något personligt, så att du inte hittar ett motiv som ''bara'' är snyggt just nu, men efter ett par år kanske tycker att det inte är något vidare.

Vet inte hur pass insatt du är i tatueringar, men utefter din fråga så tänker jag anta att du inte kan något om dom (ber om ursäkt om antagandet är fel, men hellre för mycket info än för lite ![Glad](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad"))

Tänk på att större motiv, oftast är bättre att göra än små. Ju större motivet är, destå mer detaljer kan du ha. En större, och mer detaljerad tatuering åldras bättre än en liten och detaljerad tatuering.

Var dessutom inte rädd för att fundera på det utvalda motivet, och visualisera det på din kropp. I och med att tatueringen kommer sitta där livet ut, så är det bara bra om du funderar länge på om motivet verkligen är det du vill ha.

En annan viktig sak, förmodligen en av dom viktigaste; Vet inte hur gammal du är, men vänta tills du blir 18 år innan du tatuerar dig. Det finns inga seriösa studios som tatuerar minderåriga, med eller utan föräldrars tillåtelse.  
Går du till en tatuerare som tatuerar minderåriga så löper du en större risk att antingen få en ful tatuering med mer eller mindre sneda linjer, dålig färgläggning, eller i värsta fall att tatueraren slarvar med hygienen av arbetsmiljön och utrustningen så att du får infektioner, och i ännu värre fall, någon blodsmitta.  
Visst att det kan finnas dom som arbetar i studio och håller på 18års gränsen som är slarviga också, men som 18åring kommer du att ha lättare för att bli rekomenderad bra och seriösa tatuerare som vet vad dom sysslar med.  
Den som kommer att bli värst drabbad om det är en dålig tatuerare, är ju trots allt du själv. Det blir ju du som kommer att få ha en ful tatueringen tills dess att du kan göra en cover up, och det är du som eventuellt får infektioner pga tatuerarens slarv av hygien.
