# Vilket material ska jag ha?
Author: Afturelding

Hej!

Jo, jag har precis börjat töja min ena conch i höger öra.

Jag satsar på att skaffa runt 5-6 mm, och kör just nu med akrylstav eftersom att jag ville ha ett lite mjukare alternativ med tanke på placeringen. Och så tänkte jag ta en paus vid 3 mm, jag vill verkligen inte stressa fram en töjning i brosket. Jag har en tunnel i akryl på 3 mm, och tänkte ha den tills jag går över till nästa steg.

Men nu till min riktiga fråga. Vilket material ska jag ha på tunneln när jag är klar? Akryl ska jag inte ha, det vet jag. Jag är ny på det här med töjningar i brosk, så vad är bäst? Jag vill inte ha ben eller horn.

Funkar silikon bra eller ska jag köra på trä?

## Comment 1
Author: jeenova

Man bör inte ha i silikon konstant.. Kaos silikon är bäst i sådana fall om du prompt ska ha det. Men titan är ju något? du bör använda naturliga material till en läkt fistel.

## Comment 2
Author: Afturelding

#1

Ja, eftersom att de är lite krångligare att torka ordentligt efter dusch och så än vad "vanliga" töjda hål är så tänker jag att det nog vore bäst att ha trä som leder fukt lite, eller är jag ute och cyklar?

Tänker att titan kanske inte är så skönt att sova på, men när man är helt säker på att den läkt helt och hållet kan man ju byta till silikon på nätterna?

## Comment 3
Author: jeenova

Eftersom det är ett organiskt ämne bör du undvika att få den blöt.. så att duscha med trä som smycken är inte det bästa.

  
Du kan alltid ha titan på dagarna och sova med silikon på nätterna. Däremot bör du tänka på att inte ha silikon för länge i heller. Och ska du ha silikon är Kaos bäst!

## Comment 4
Author: Afturelding

Jo, jag tänkte väll ta ut smycket när jag duschar oavsett vilket material jag väljer, det är ju ett perfekt tillfälle att göra rent hålet i vilket fall.

Men som sagt, eftersom att det är svårt att få ett sådant hål helt torrt tänkte jag att det kanske inte är så bra att stänga in fukten som är kvar efteråt.

Jag ska komma ihåg Kaos när jag letar sovsmycke om jag väljer titan, tack så mycket!

## Comment 5
Author: Liss

Silicon funkar hur bra som helst. Och självklart kan du duscha med smyckena. Det du bör göra är att torka det ordentligt efter dusch, så inte fukt samlas. Glas funkar också.

Trä är organiskt, så det funkar också jätte bra. Trä låter hålet andas en hel del dessutom. Och det kan man också duscha med.

Jag har silicon i mina öron hela tiden. Jag ser till att rengöra då och då och det är det bästa och mer bekväma material jag någonsin haft i töjningar.

Så egentligen är väl valet mer efter din smak.
