# Hjälp med industrial
Author: firrlangarn

Hej, har haft lite problem med min industrial nån vecka nu och det verkar inte ge sig heller.. Har nämligen fått i översta hålet, en "utväxt"/"varbubbla".![Rynkar på näsan](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Har provat sticka hål i den och då kom det ut både blod och var. Men den kommer tillbaka hela tiden, brukar rengöra varje dag med klorhexidin..Nån som har eller haft samma problem så är jag tacksam för svar om hur jag kan göra för att få bort den!

## Comment 1
Author: Afturelding

Smycket har skapat en för stor påfrestning på de nya hålen. Jag har jättelätt för att få sådana, jag tog tragus för kanske en månad sen, och var tvungen att ha en ring i början för att labreten inte ville komma på plats. Fastnade i den med håret hela tiden.

Det allra bästa vore ju om du kunde byta ut den långa barbellen mot två korta, men om du bara haft dem i någon vecka bör du vänta. Du får nog stå ut med att ha dem där ett tag, och sen när de läkt så kan du byta ut smycket mot två korta ett tag.

Dessutom bör du byta till att tvätta med koksalt. Kemikaliefritt och mycket skonsammare. Tänk även på att byta örngott varje dag. Ett örngott har fyra sidor. Bak, fram och ut och in på båda sidor. Och har du långt hår som kan fastna så är det bra om du kan hålla det uppsatt :)
