# Att man aldrig lär sej (piercing + h-pistol)
Author: BlackSpiritWolf

Vet inte hur länge jag har vart här inne och smugit runt innan jag tog mitt senaste hål i örsnibben. Gick till en smyckesbutik innan jul där dom gjorde det med pistol. Impatient bastard som man är gjorde jag där och då.

För några dagar sedan tog jag ut "läkningssmycket". Wiiiie! En infektion, vad jag har önskat mej det! Aldrig igen. Bytte till ett annat smycke som inte sitter på samma sätt som "läkningssmycket" och rengör med alsolsprit 2ggr/dag. Vet att jag får skylla mej själv, jag valde själv att gå till butiken istället för en piercare. Dom andra piercingarna, inklusive den i näsvingen, togs hos en smyckesbutik. Givetvis hade jag tillfällig minnesförlust, fick infektioner i dom andra hålen i ena örat efter ett besök hos butik.

Men nu blir det ändring på det! Har beställt tid hos en piercare i stan så nu ska det väl äntligen vara slut på infektioner hit och dit när man piercat sej!

Blir ytterligare två hål i örsnibben, och eventuellt i ögonbrynet. Kör nog kombinationen 1 i örat + ögonbryn _(plånboken bestämmer liiiiiiiite över det)_. Kan knappt vänta! ![Skrattande](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 1
Author: Afturelding

Vad bra att du (förhoppningsvis) lärt dig hur man ska göra nu :) Men tvätta med koksalt, det är mycket snällare. Har du otur så kan asolspriten göra det värre.

## Comment 2
Author: BlackSpiritWolf

Det hoppas jag med. Har pratat med två piercare i stan vid tidigare tillfällen, varvid jag fastnade för den ena av dom. Har bokat en tid hos honom i februari så nu blir det inga fler pistolhål ![Glad](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Aha, då ska jag leta reda på det när jag ändå är in till skolan idag. Tack för tipset!

## Comment 3
Author: BlackSpiritWolf

Uppdatering på min nyaste piercing tagen med håltagningspistol:

Det räckte tydligen med att bara ta ut "läkningssmycket" för att infektionen skulle ge med sig. Tvättar dock det med koksaltlösning när det behövs.

Glömde förresten skriva att jag ska in den 14/2 till piercingstudion. Öra och/eller ögonbryn ska göras ![Skrattande](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Hanna

#3 På alla hjärtans dag. ![Flört](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Lycka till!

## Comment 5
Author: BlackSpiritWolf

#4

Tack! Slår två flugor i en smäll: Alla hjärtans dag och brorsans födelsedag ![Flört](http://bodyart.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: EmyJ

Fast en infektion kan du nog inte skylla på håltagningsmetoden är jag rädd. Där har du dig själv att skylla. Men visst är det självklart bättr att gå till en piercare för att inte krossa vävnaden i örat. Lycka till och hoppas det blir bättre!

## Comment 7
Author: cupcakes

#6 Fast det är svårt att rengöra en håltagningspistol och så vitt jag vet är det vanligare att man får infektion av en sådan än om man tar med ren kanyl.

## Comment 8
Author: EmyJ

Det må vara vanligare men där ligger inte hela sanningen så att säga :) Om man dessutom har fåt upprepade infektioner i flera av sina piercingar bör man tnka efter på vad det är man gör fel.

## Comment 9
Author: cupcakes

#8 Hon har dessutom skrivit att även de hålen togs med pistol. Just saying. Det behöver inte vara hennes fel.

## Comment 10
Author: EmyJ

Och alla hålen sitter på samma person med vad jag antar är samma rengörningsvanor...Just saying ;) Struntesamma..hoppas det läker för dig TS!

## Comment 11
Author: BlackSpiritWolf

Kan klargöra att jag gjort rent dom efter bästa möjliga förmåga och ändå har det blivit infektion i dom. Nej, aldrig mera pistol. Nu blir det en piercare som får göra det :)
