Pris?
Jag vet att priserna är ju olika från olika tatuerare.
Jag vill göra en tatuering (den som är på bilden).
Den är inom området av 6x12 cm och den skall vara svartvit förutom fjädrarna som skall vara blåa.
Nån som kan ge mig ett tips om vad den skulle kunna gå på?
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Jag har en på min fot som är i ungefär samma storlek, den betalade jag 1500kr för. Sen har jag en annan som är ungefär hälften så stor som jag betalade 1000kr för. Dessa gjordes hos olika tatuerare, och som du själv säger så diffar det mycket beroende på vart man går.
// Sofia
Har pratat med han som tatuerar och jag kommer betala 600:- för den
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Oj det var billigt!
// Sofia
#2 Är det en riktig studio?
Nej det är ingen studio.
Han driver sitt eget och han har vart på utbildningar utomlands.
En person jag rekomenderar för han är jävligt duktig och billig!
Lägger upp tatueringen nästa helg. Ska tatuera den 7.e så den kommer upp därefter!
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Följer :)
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
Ssjälv skulle jag aldrig gå till annat än studio som har rätt hygien!
lägg gärna upp bild så fort den är gjord och under läketiden, nyfiken på resultat =)
Han har ju en studio men det är bara han som jobbar om jag säger så. Det är ju inget företag om jag säger på så sätt.
hahaha den som vill år klart följa med hehe :)
Klart jag kommer, lägger upp den här på tråden. Så får ni se efter den är gjord och under läktiden om inte är det ni välkommen att se på min profil :)
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Har man en studio så har man. Man kan jobba ensam eller vara flera, det är inte det som avgör.
Nehe vad avgör då?
Om man flyttar å ska byta lokal och inte får lokal. Det är just det som har hänt nu.
Jag satt då i hans kök idag och inte fan ser det dåligt ut för det heller?
Man kan ha bra miljö runt om kring fan vart man är det spelar väll ingen roll eller?
Bara att grejorna är sterila…. Right???
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Vi undanber svordomar på iFokus, var snäll och respektera det.
Och nej, ingen seriös tatuerare sitter hemma i köket och tatuerar. Då väntar man till man har en lokal som godkänts för att vara en studio.
Det är inte bara instrumenten som ska vara sterila, det är allt.
Och menar du att han har en autoklav hemma i köket?
Du får göra precis hur du vill. Jag säger bara att det absolut inte är något jag råder andra till att göra bara för att det är billigt.
Hahahaha wow så du ska vara den som rättar alla mot svordomar?
Nu hänger jag med.
Jag råder alla som vill ha en snygg tatuerare som har hållit på i över 14 år. Vart utomlands för att gå kurser som kostar multum!
Jag råder alla att gå till honom för han vet vad han gör. DOck då han väl får en lokal.
Hahahahaha XD Tagga ner
Gör inte backspegeln större än framrutan 
#14 Min uppgift som admin är att se till att iFokus regler följs. Föreslår att du kikar på dom.
Att du ber mig tagga ned och att du skrattar visar bara på ignorans.
#14 själv har jag lite högre krav än så ;) tex en studio där man tatueras i en hygienisk miljö. Och för mig är det jätteviktigt att den som tatuerar är duktig på linjer så att dessa är jämna. Jag betalar hellre mer pengar för en duktig tatuerare som kan sina saker än går till någon som gör det hemma i köket för en billig slant.
Sajtvärd på Iller.ifokus
#16 Man får vad man betalar för.
Jag tycker att tatueringen blev fin, inte alls kul att höra folk som trycker ner ens tatt när den är nygjord. 😕
Sen om tatueraren plastar in stolen eller bordet och alla de ställen som han och Wayra ska komma i kontakt med och rengör huden där nålen ska emot så är det väl lugnt?
En tatuerare behöver ju heller inte vara dålig för att hen är billig?
(:
Where you invest your love
you invest your life
#18 inom tatueringvärlden är det regel att priset speglar kvaliten.
en tatuerare som har kunder för att den är bra är lite dyrare eftersom den är duktig och då tar betalt för detta. En tatuerare utan kunder(en utan kunder brukar nästintill alltid bero på att denne inte är så duktig), tar lägre priser för att kunna locka till sig kunder genom priset.
Nu har TS själv sagt att denna tatuerare är duktig och studerat utomlands. Sedan ser man kvaliten på tatueringen och då förstår man priset. Det är inte som jag trycker ned, utan som jag förklarar _att med priset kommer också en kvalitet.
_
Jag har tatuerat mig hos lärlingar i studios, men också varit medveten om att det inte blir lika bra som om jag går till en av de riktiga, som också kostar mer. Man ser också skillnaden i mina tatueringar.
Ts verkar nöjd med sin tatuering vilket är jättebra.
Jag är nöjd med mina som lärlingar har gjort, men jag har inte försökt intala andra om att lärlingarna är skitduktiga när så inte är fallet. Jag har medvetet valt dom pga priset och förstått vad det innebär.
Vi har alla olika höga krav.
Men kan inte en tatuerare vara schysst? Jag fick min tatuering avsevärt mycket billigare än vad den egentligen skulle kostat. Men kvaliteten är fortfarande i topp!
Where you invest your love
you invest your life
Man kan få bra pris jo, men det är skillnad på bra pris och på skampris.
Så du säger med andra ord att TS har en skamlig kvalité på sin tatuering då Wayra fick betala ett skampris?
(:
Where you invest your love
you invest your life
Skamlig nej, men det är en kvalitet som speglar priset.
Va snygg den vart!
Har han nån hemsida eller nåt? Eller hur fick du kontakt med han? :)
En tatuering behöver ju inte vara dålig bara för att den var billig, det kan ju bara vara så att tatueraren inte är bra på att ta betalt för sina verk … Eller inte har något registrerat företag och därför inte betalar skatt … Eller tatuerar hemma och inte behöver betala hyra för en studio …😛 Men bara man har kollat upp i förväg att personen vet vad den gör så är det väl lugnt. Eller? Sen är det ju upp till var och en vem de vill gå till.
19 självklart är det upp till var och en. Men jag reagerar då det påstås saker som i den här tråden. Det finvs så klart några få undantag från regeln, men bäst är att tänka på den. Speciellt om man är ny på tatueringar. För övrigt är man inte bra om man taturrar hemma ovh inte skattar. Åter igfn hygien, samt så avskyr jag skattefusk!
jag tycker den är jätte fin, visa tatuerare har ingen studio men är bra ändå, kanske bättre än nån som har en studio… de är ju inte studion som gör ett bra jobb *fniss* sen kanske de inte vill ha en studio, eller inte har råd, eller har betalningsanmärkningar så de inte kan ha en studio.. ect ect..
#27 så hur upprätthåller man då en godtagbar hygien? Kanske kan operera sig hemma på köksbordet också.. Det är ju inte sjukhuset som gör operationen ;)
Sajtvärd på Iller.ifokus
vilken tjafsig tråd, nu handlade det ju faktiskt inte om vart eller hos vem hon gjorde den, utan vad den kostade och att hon ville göra den, och nu har gjort den. Vad är det att tjafsa om liksom?XD
jag tycker att många här inne söker konflikter genom att fråga saker som "var det på en studio eller i ett kök?"
Ha inte sådana fördomar.
TS jag tyckte att din tatuering var fin! och du hade en egen bild som du ville ha den! jätte bra!:)
Sajtvärd på Neofinetia Ifokus
Japanska och Asiatiska orkidéer
29 vi har väldigt olika syn på tjafs och konflikter. Att upplysa är för mig inget negativt.
^^ passar på att fråga om pris jag med, Någon som vet på ett ungefär hur många timmar detta skulle ta :) på ett ungefär ^^
Har planer på att sno ideen då jag stirrar mig galen på en i 6 månader^^ samt ändra lite tjafs senare ^^
har frågat tatueraren men han är ej tillbaka förens 2-3 veckor.>.<
någon som har nått i liknade storlek som skulle kunna dela med sig om hur länge det tog :)(PS. jag har smala armar, kanske inte borde räknas in men endå)
tack på förhand
#31 riktigt söt ^^ jag gillar dock inte riktigt det gröna. Tyvärr kan jag inte hjälpa med vad den skulle kosta
Medarbetare på Chinesecrested ifokus. What is it that love does to a woman? Without she only sleeps: with it alone, she lives .
31 helt omöjligt att säga hur lång tid en sådan kan ta. Beror helt på vem som gör den. 2-3 veckor är ingen tid, själv har man väntat 8-9 MÅNADER ;)
Jag vet inte om han har nån sida, vet han har iaf facebook hehe :D
Det är min mamma som först tatuerade sig hos honom sen blev det att jag går till honom med. Det är så jag fått kontakt med honom. Du kan ju skicka ett meddelande kan jag länka hans fb profil :)
Dock finns han i Älvsbyn :P
Gör inte backspegeln större än framrutan 
Wayra, du måste lägga upp bild när den är klar! :D
#35 de finns bild längre upp… :)