bepanthen eller helosan?
Ska ju tatuera mig idag. Ska såklart lyssna på tatueraren angående eftervården men ska jag köpa både bepanthen och helosan eller ska jag satsa på en av dom? Ska gadda mig 17 så när jag är klar har apoteken stängt.

Jag och maken föredrar Bepanthen.
// Harley
Sajtvärd Star Stable
Medarbetare Hästar & ridsport, Film, Hamster
Jag kör bepanthen numer. R fetare så det sitter längre.
Då köper jag bepanthen!

Bepanthen rockar!
Mina egengjorda armband hittar du här https://www.etsy.com/shop/zadeiradesign
eller på instagram under användaren @zadeiradesign

Jag rekommenderar mina kunder att använda bepanthen, det är främst betydligt drygare så man behöver inte smörja lika ofta.
—————————————————
Mvh Jink
Har använt båda, men som föregående skrev så måste man smörja oftare med Helosan. Med Bepanthen har jag märkt att det är lätt att smörja för mycket istället, så tänk på att det bara behövs ett väldigt tunt lager. Läkningsmässigt har jag inte märkt någon skillnad på dem.
#5 #6 Körde bepanthen och den läkte fint :)
Kör på bepanthen. själv har jag kört helosan i 20år
Jag körde med Bepanthen på båda mina men upptäckte att jag inte tålde den så jag fick en allergisk reaktion på området jag smörjde, dvs tatueringarna.