Bodyart iFokus

Bodyart

Etiketttöjning
Läst 2257 ggr
Pelzi
0

Töja örat behöver lite tips!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Har börjat töja örat hade i först en 1.6mm stav, och satte idag i en 3-4mm spiral. Har tvättat med koksaltlösning och värmt i duschen den. Men den gör fortfarande ont  hur länge kommer det göra ont? Svullnaden har gått ner litegrann iallfall :)

http://emmaskaninselar.blogg.se/

fuzzie
0
#1

När man är på så pass små storlekar så skall man helst bara öka med 1 mm i taget. Det är när man kommer över 10 mm som det brukar vara så att man töjer varannan mm. 🙂 

Så jag skulle råda dig att du byter ner dig till 1,6 mm igen och sedan väntar du med att töja tills dess att du fått tag på en 2 mm spiral eller expander.

Mvh Anna 
fuzzieshamsteruppfödning
Föder upp vintervita dvärgar ^^

Pelzi
0
#2

1 Okej visste att den var snäppet för stor hade bara den här fick av en kompis den är 3.5mm mätte den :) Men ska beställa mer snart. Den gör inte ont något mer men börjar den göra ont så tar jag ut den såklart :)

http://emmaskaninselar.blogg.se/