Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: tatueringar
Läst 678 ggr
staffansdotter
0

Konserv. medel i tatueringsfärg?

Jag har haft stora problem med exem och utslag och har varit hos hudspecialist där jag fick beskedet att jag är allergisk/ överkänslig mot kemiskt framställda konserveringsmedel (alltså i princip alla duschkrämer, schampo, hudvård, kosmetika, städprodukter osv.). Jag har 4 st A4 med den exakta benämningen på de ämnen jag inte tål, men lärt mig att leta efter produkter som märker sina varor "utan konserveringsmedel" eller liknande. Problemet är att jag har velat tatuera mig i flera år och undrar nu om nån vet om det ens är möjligt för mig, eller vart jag kan vända mig för att få reda på det?

nypisnina
1
#1

Det finns en lag som säger att en tatuerare måste ge dig en lista på tatueringsfärger hen använder på dig, be att få den så kan du se själv eller be tatueraren om hjälp, i annat fall kan du söka upp vad det är för ämnen på nätet tex.
De flesta tatueringsfärger har CAS nr eller liknande och det finns sidor där du själv kan översätta dem, har ej i huvudet vilka de sidorna är men sök dig fram.
I annat fall bör du få hjälp med att veta vad innehållet är för något av tatueraren, vissa gör sin egen färg. Vad jag kommer ihåg så har jag iaf inte lagt märke till något konserveringsmedel i färgerna som jag har kollat upp… Men kolla med studion som du ska till.