Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: tatueringar
Läst 7101 ggr
Telefonkontakt
0

Mina tatueringsplaner

Många har sina tatueringsplaner, jag täkte dela med mig mina planer som ska påbörjas så fort som möjligt efter förlossning.

På mitt vänstra lår ska jag börja med en ganska stor pin upa som ska föreställa mig själv. Sjuksköteskedräkt och platåer. Ner på smalbenet ska det vara en stor flamingo (fågeln) och sedan någonstans så ska det makas plats åt framtida barns namn. Resten av benet får tatueraren komma på själv. Detta ben ska vara i färg.

Nästa ben ska vara black n gray. På låret ska det vara en pin upa som ska föreställa min bästa kompis Sarah. Ner på baksidan av smalbenet ska det vara japanska kanji, min sambos namn. På framsidan ska det vara en iller somströcker sig över benet. Sedan ska det finnas utrymmen över framtida barns namn där också.

 Det var benen det. Det är den enda tatueringarna jag har tänkt att göra. Inte så lite. Jag skulle ha börjat med kanjin i januari, men det får vänta till efter förlossningen.

Vad har ni för planer?

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Karmatarerskanise
0
#1

Att bygga på den jag har på armen, att göra den jag sak ha på foten. Det ska stå mamma på finska.

Sen vill jag i framtiden ha en ryggtavla, men måste hitta rätt.
Längs sidan vill jag ha någon typ av blommor som följer hela vägen upp.

Telefonkontakt
0
#2

#1 låter jättefint!

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Karmatarerskanise
0
#3

När jag säger längst sidan menar jag ju vid revbenen o så :)

Telefonkontakt
0
#4

#3 jag förstod det ialla fall :)

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Liss
0
#5

Mina planer:

Jag har som sagt tro,hopp och kärlek på skuldran.. ska göra en fjäril som vittrar sönder flygandes därifrån ut på axeln. (står förde brustna hoppet) Sedan ska jag ha två fjärilar nere på vänster handled och tre på undersidan av vänster arm (står för att de alltis finns hopp kvar)

Så vill jag ändra den i svanken, vet inte riktigt hur. Att få "bort" ying och yang är ju inte de enklaste. Vill egentligen ha en helt annan där, men de går ju inte riktigt.

Vill ha en stjärna, så som rockstjärnor har. Eller bara en stjärn pentagram.

Har blivit lite kär i färger på tattoos nu, men är inte riktigt redo. De kommer säkerligen komma till mer iaf. Men ska ha ekonomin också.

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

Karmatarerskanise
0
#6

LisetteS; japengarna är något som hindrar mig från att göra allt de jag vill just nu :P

Dolleminas
0
#7

Jag vill gärna ha nåt litet gulligt motiv lite ovanför mitt bröst ( en kompis till mig hade en sån), men vi får väl se för jag har svårt med att komma på ett bra motiv..

Liss
0
#8

Hera, jaa de är ju ett problem.. och önska mig så mycket annat i jul, så presentkort till tattoos blir de nog inte.

Har ju typ redan länsat min mor så.. :P

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

Karmatarerskanise
0
#9

Jag har önskat mig pengar av killen till en tatte, eller rättare sagt jag har önskat mig att han betalar ;)

[jenkass]
0
#10

jag ska utveckla min blomma som jag har på benet som min pojkvän gjort, så det blir fler blommor å så. Sen ska jag tatuera två old school rosor på vardera sida av höftbenen (fram på magen) med varsin banderoll där det ska stå "daddys pride" och "moms angel" i den andra.

SaraC
0
#11

Ska och fylla i lite på en tatuering den 17:e, då ska jag och min tatuerare prata vidare om mitt nästa projekt. Den ska börja vid höftbenet och sedan gå bak en bit på ryggen är det tänkt. Kommer innehålla en text, mer är inte bestämt men blir förmodligen lite klarare vid det besöket :)

Jag har massor med planer. Vill bl.a. ha något för min lilla vovve, men vad har jag inte bestämt. Kanske något utbyggt till den på handleden.

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Liss
0
#12

#11 Vill också ha något med eckos namn eller så:)

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

[jenkass]
0
#13

just det, sen ska jag måla av mina illrars tassar å tatuera någonstans

Karmatarerskanise
0
#14

Hm, det kan ju vara en ide, att göra ett avtryck av min hunds tass och tatuera in det ..

Liss
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Tillägg: En stjärna i armvecket, höger arm

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

kissan78
0
#16

Har tänkt ha en ödla som klättrar från foten upp mot benet, sen en 'minnes-märke' över vår älskade hund som somnade in för ett år sen. Antingen blir det ett motiv av honom annars en stooor tass. Tänker även fixa en avbild av min sphynx Chino på vänster arm, har ju av min cornish Zorro på höger arm. Blev inspirerad av jenkass öron tatuering o funderar på att göra några små tassar i örat.  Ja, hela jag är nästan som ett oskrivet blad så det finns många ideer o fler blir det. Hoppas bara nån snäll människa kan komma o betala alla tats åt mig. ;) Den jag har fick jag så det vore ju trevligt om jag kunde få några till.

Dolleminas, vi kanske kan gå samtidigt o göra varsin om du kommer på nåt motiv du vill ha!? :)

S*Kattmillas Sphynx  
www.kattmillas.se

Pimu
0
#17

Göra "cover up" på min "orm runt ett ägg" me 2 violer o emellan dom en banderoll där mina barns namn ska stå ..

SaraC
0
#18

#12 Jaa.. Ska bara komma på nåt bra först ;)

Mvh, Sara. Värd på Spetsar & urhundar

Liss
0
#19

#18 Jo precis.. jag vill ju ha en stjärna i armvecket eller lite under.. och då kanske man kan byta ut ett streck mot eckos namn om du förstår? de kanske vore nått.. men är inte säker.. då kanske stjärnan förlorar sin snygghet ändå. hehe

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

Linn
0
#20

kanji? vad är det?

Blev också väldigt inspirerad va jenkass tatuering i örat.. funderar på hur stora tassarna på mina små muslingar är, annars får man ju minska ner storleken på dom. Det kan inte kännas så mycket där va? Känns inte riktigt som att det skulle vara ett känsligt ställe.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Telefonkontakt
0
#21

#20 kanji är japanska och kinesiska tecken för hela eller halva ord. Finns dock i japanskan tecken som man misstar för kanji, men de är deras bokstäver ^^

// Lowe. Medarbetare på hår.ifokus.se

Linn
0
#22

aha. ok. man lär sig något nytt varje dag. :) i dag har det blivit många.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Liss
0
#23

flera som har några planer?:)

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

AnneN
0
#24

Jag vill tatuera in mitt stjärntecken som tribal på underarmen och även mitt namn och födelsedatum i närheten

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

[jenkass]
0
#25

Jag glömmer ju nästan allt man har planer på att göra.. :P Kom just på att jag ska tatuera in en ängel, lite i pinup-stuk, som ska täcka höger överarm. Den ska stå för min skyddsängel och iden kom jag på då vi tidigare i somras fick beskedet att mormor är döende i skelettcancer. hon tror på änglar och har broderat tavlor med dem så länge jag kan minnas. Så det blir lixom min hyllning till henne.

Liss
0
#26

#25 vad fint gjort:)

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

[tiiia]
0
#27

Har ett gäng gaddingar som jag planerar att göra:

  • En tribal Drake på högra sidan av magen/ryggen.

  • Två dödskallar som jag ritat själv, en på varje sida  (typ precis vid bäckenbenet.)

  • En lång "smal" tribal som börjar vid nacken och slutar vid klykan typ. ;)

  • En stjärna på ena skulderbladet (eller båda).

  • Sen skulle jag vilja tatuera min vänstra arm med massa sammansatta bilder, t.ex de olika tecknen för vatten, vind, eld och jord och tecknet för evigt liv.

Fast först och främst så blir det iaf en septum piercing :)

Linn
0
#28

Jag har funderingar på att fortsätta med stjärnor i olika storlekar från båda höftbenen där jag redan har tre på varje. Dom ska fortsätta över höftbenen och upp på sidan av magen…

Sedan funderar jag på att rota reda på viktiga datum i mitt liv och tatuera dom. Hur jag ska göra det vet jag inte riktigt än, har ni några föslag tar jag tacksamt emot dom.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Cherridwen
0
#29

Jag har tid den 1:a februari för min högra överarm men inget riktigt klart motiv än! Paniken är stor. Pin-upan Bettie Page är det tänkt men har än bara bilden i huvudet…

Linn
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#30

Här är något liknande vad jag har tänkt mig. max 5cm stor. och i svart. Vet inte riktigt vilken stil jag ska ha på siffrorna, kastade bara ihop bilen snabbt i paint för att kunna visa den.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Morrhoppan
0
#31

1. Min sons namn, Liam, kanske på underarmen neråt handleden, eller i nacken, strax under atlaskotan.

2. Har också en bild på en röd djävul som jag bestämde mig för mer än ett år sedan att jag ville ha. Den tatueraren jag var hos då kunde inte riktigt få till ansiktet som jag ville ha det, så det ligger på is just nu, ska be någon annan rita upp den istället.

3. Old schoolsvala, rosor och ankare är också nåt jag har planer på.

3.Pinuppa vill jag också ha på utsidan av smalbenet, men det blir ett senare projekt.

mjioo
0
#32

har planerat väldigt mycket så orkar inte skriva allt just nu men det jag helst vill få gjort är en segelbåt som en minnesgrej, den ska toligen bli gjord 4maj för då är det tre år sen min pappa dog.

den ska sitta på överarmen. ska scanna bilden så fort jag kan, är väldigt nöjd med motivet då jag vill ha nåt enkelt som lätt smälter in i en sleeve.

RADiOACTiVPiG
0
#33

Om det nått jag kommer att tatuera på min kropp så ska det vara nått litet på en av mina handleder ;)

Linn
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#34

#30 som fortsättning så provade jag att måla den på det ställe den antagligen kommer hamna. På bilden är den målad strax ovanför fotknölen, bandet ligger över knölen. Vad tycks? Borde den sitta någon annanstans? tror den kommer bli något större om man sätter den där. datumet som står i är 070707, datumet då jag döptes.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Karmatarerskanise
0
#35

Nu är det ändrade planer här. Det blir en sak längst sidan på vaden :) Ska bort o prata med tatueraren nästa ons. Tyvärr är det bara då han har tid, onsdagar mellan 17-18. Jobbigt om man har annat att göra :/ Som igår.

Men, vi får se om han kan rita upp det jag har i huvudet! Sen är det tyvärr flera månaders väntetid, eller det brukar vara iaf.

teserese
0
#36

sitter och läser er andras.. jag funderar på min första. Vill ha mina två katter intatuerade någonstans på kroppen men vet inte var…

Linn
0
#37

#36 skuldrorna/skuldran?

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

teserese
0
#38

#37 skuldrorna har fler sagt.. men ska inte ha så stora…

mjioo
0
#39

#38 armarna strax under armvecken?

paivi
0
#40

Jag har svart och grått i ryggen, i nu läget tre separata tatueringar. Planer bygga dom ihop som en hel back piece, med motiven olika odjur gjorda av olika tatuerare och i olika stilar.

Huvudmotivet blir självaste döden i mitten av ryggen, av Carl (Wicked Tattoo / Mölndal), om han vill göra det. Han är en ut av dom skickligaste jag har sett i svart och grått!

Guteillern
0
#41

#11 Antar att det är hunden på bilden, du vill ha något för. Vitt är en svår färg, då den många gånger har en tendens att försvinna väldigt fort. Annars hade ett tydligt foto av hundens huvud, kunnat vara något. Det blir bildlikt 'ett minne för livet' av en kär vän.

Mvh Ammi

Misimurf
0
#42

Jag är så sugen på att tatuera mig och man blir ju inte direkt mindre sugen när man är här inne. Jag har planer på att tatuera in fjärilar,ganska små på underarmen men jag vet inte hur den ska se ut.Vill liksom ha något mer än bara fjärilar.

Guteillern
0
#43

Något man bör tänka på, är var man placerar sin tatuering.

Det är en klar fördel om en tatuering är placerad så att man har möjlighet att dölja den om det skulle behövas. Har man större delen av sitt abetsliv framför sig, bör man tänka på att en tatuering som inte går att dölja, kan påverka möjligheterna att få ett arbete man söker.

Man vet aldrig i förväg, vad som kommer att ske i framtiden. Var noga när ni väljer motiv, ni ska kunna stå för det även som pensionärer.

Lycka till med era gaddningar, från en som valt med omsorg :-)

Mvh
Ammi

Linn
0
#44

Ingen som har något tips på ställe att sätta min planerade tatuering? (i nr 34). Jag skulle vilja ha den på handleden men det är ju just det som Ammi pratar om, att man ska kunna dölja den i arbets-situationer.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Karmatarerskanise
0
#45

Nacken om du har långt hår.
Eller ankeln?

Guteillern
0
#46

#44 Nacken eller ankeln som Hera föreslagit, alt. ovansidan foten.

Ett motivförslag, leta upp en lämplig bild på en fisk (det är väl det konturlinjen ska föreställa) och lägg siffrorna i ett litet banner på fiskkroppen.

Har kanske gjort bort mig när jag kallade konturlinjen för fisk, men det var det första jag tänkte på :-)

Mvh Ammi

Linn
0
#47

#45 nacken var ett bra förslag, men det är sällan jag har såpass långt hår så det täcker nacken. Ankeln är där den sitter i tankarna för tillfället, men jag är inte säker på om jag vill ha den där..

#46 Jodå, det är allt en fisk. men jag förstod inte hur du menade med datumet.. har  du lust att skissa upp vad du menade i paint?

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Guteillern
0
#48

#47 Är värdelös på att rita, men ska försöka få ihop något annat (kanske inte en fisk) som visar hur jag menar. Måste dock sköta om mina pälsbollar (illrarna) först :-)

Ammi

Linn
0
#49

#48 vad det är för motiv spelar ingen roll och paint är inte super lätt att måla i över huvudtaget. vill bara veta hur du täkte.

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Guteillern
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#50

#49 Jag lyckades inte få dit en banderoll, texten ligger direkt på firren :-) Men en firre blev det, 
från http://sv.wikipedia.org  Den fria encyklpedin.

Tatuerarna brukar ha många vimplar och banderoller, utan text, att välja mellan.

Ammi

nu är bilden med oxå *S*

Linn
0
#51

aha! nu förstår jag vad du menar!^^ Njae, det blir nog lite mycket med en banderoll tror jag. Vill ha det enkelt och bara konturerna på fisken. Det är jesus fisken som ser ut som sådär på den bilden jag hade med..

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Guteillern
0
#52

#51 Jo en banderoll blir i mesta laget, men har man en bakgrund kan det ibland behöva 'göras plats' åt texten, för att den ska synas. Håller man sig till konturlinjer, så slipper man det bekymret :-)

Ammi

Linn
0
#53

jag ska bara ha konturerna, så det blir nog inte för mycket..

____________________________________________________

Linn

Sajtvädinna Florist.ifokus
Medarbetare GodaNyheter.ifokus och Barnlöshet.ifokus

Anna-Klara
0
#54

häj!

Jag går och funderar på en fenixfågel - den kommer dyka upp NÄR ekonomin så tillåter.. Frågan är mest bara placering och i vilken stil den skall vara. Jag har funderingar på antingen sidan av midjan eller sidan av låret.. ELLER yttersidan av högerbenet… eller insidan Obestämd

Ja ni ser..

Sen har vi utseendet, om det skall vara gråskala eller nått annat, vill inte ha en massa färg och vill att den skall se "mjuk" och vacker ut.. Får nog gå och be någon tatuerare att hjälpa mig rita Glad

Musiken
0
#55

Mina planer:
En liten grej pa insidan av vanstra armen for att paminna mig om vart jag kommer ifran (hemlig tills den ar gjord hehehehe).
En iller. Utforande och placering ocksa hemligt hahaha!
Tva rosor till mamma och pappa. Osaker pa placering dock. Funderar pa att ha dem som en borjan pa ett chest piece, men jag vet inte.