
rengöring tunga
Vad är bäst att änvända att göra rent Tungpiercing med? Vad för sorts sköljning? Och vart hittar man den?
Jag blev rekomenderad bakteriedödande munskölj som finns på apoteket. Minns inte exakt vad den hette, kan det ha vart corsodyl?
Paulina
Jag köpte någon sorts munskölj där jag piercade mig och sen köpte jag en annan munskölj på apoteket när den andra tog slut.
Listerine har jag blivit rekomenderad. Finns att köpa på apoteket och i mataffärer mm.
Höll på att glömma det bästa.. Koksaltlösning. Enkelt, billigt och bakteriedödande =) Recept på hur du gör den hittar du här.
Paulina
#4 Min piercare sa att koksalt inte riktigt räcker till när det är inne i munnen… Och lika glad är jag för det smakar ju inte gott direkt :P
Jag använde Hexident, från apoteket, när jag gjorde min ring i läppen. Listerine vete sjutton om jag skulle välja, den är alkoholbaserad.
Använd något som INTE innehåller alkohol och är antiseptisk.
Skulle inte heller rekomendera listerine, dem flesta av dem innehåller alkohol.
Kolla på apoteket och fråga dem där.
Koksaltlösning är alltid bra, eftersom de påskyndar läkningen och drar ur bakterier.
Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆
Kan varmt rekommendera hexident min tunga läkte på 1 1/2 vecka när jag sköljde med det.

Hexodent, går att köpa på apoteket sedan är ju koksaltlösnign det billigaste och nästan det bästa. Det är bara att koka upp 1 liter vatten och sedan ha en matsked salt i :)