
Ah!Hjälp!Vad har hänt med min spiral?
Asså jag la min spiral (som är av plast) i ett glas med alcogel, för att döda alla bakterier, under tiden jag duschade… men när jag skulle skölja av den blev den helt konstig! den blev ljusgrå och såg ut som ''det yttersta lagret'' smälte bort :S svårt att förklara, men iaf så försökte jag skrapa bort det men det gick inte, det blev stelt och så blev den ljusare och ljusare , när jag blötlägger den i vatten så blir den mörk igen, och när jag låter den torka blir den ljus :S :O ! VAD HÄNDER!? och fötter :P
jag har inget annat att sätta i mitt öra :'( min töjning kommer att krympa! ='( hjäääälp
Plasten kanske har blekts av det starka medlet? Bara en gissning. Har du haft din töjning länge så att det är läkt? I såna fall behöver du inte vara orolig att töjningen ska dra ihop sig, det brukar ta ett bra tag. Visst, det kan dra ihop sig lite.Men det går ganska lätt att töja ut igen.
Bara att handla en ny spiral :) tur att såna där smycken i plast är så billiga! Du kanske ska nöja dig med att använda lite mildare rengöring till dina plastsmycken i fortsättningen (om det nu är det som är orsaken).
/Moonchild89 👻

:( a de e nog det , vet inte… men hålet är inte riktigt läkt :/ men iaf ska jag köpa en ny idag ^^,
varför la du den ens i alcogel från första början?

för att ta bort bakterierna x) jag visste inte att de var för starkt xP
men nu har jag köpt en ny 10 mm , passade på att köpa 12mm och 14 mm också, eftersom det ska bli slutmåttet =) sen ska jag köpa fina pluggar :D