
Hårfärgning + ny helix/cartilage
Gjorde en helix (cartilage) piercing i tisdags, och eftersom jag brukar färga mitt hår så undrar jag nu när man kan börja färga igen. Kan jag täcka över örat på något sätt, med plastfolie t.ex.? För det kan väl ändå inte vara bra att få in en massa kemikalier i såret…?
Nej, kemikalier är definitivt inte bra eftersom man i början t.o.m. ska försöka undvika att få schampoo i "såret".. Jag färgade strax före jag lagade så för mig var det inget problem :) Skulle nog låta bli tills det är läkt!

Aj, aj, aj… jag hann inte fixa håret innan, min frissa blev sjuk och så hann jag inte färga hemma. Skit också. =( Så du tror inte att det går att bara plasta in örat? Det skall ju inte vara i så länge.
om du Måste färga så ja. täck över såret och var noga med att inte få färg, ej heller sköljvatten i såret. och kanske är det bäst om du besöker din frisör så du sliper kladda med det själv, för att minimera risken ytterligare… lycka till!