Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: tatueringar
Läst 5848 ggr
tjiivans
0

Tips på bakgrund/fyllnad

Jag har planer på att göra en hel sleeve med musiktema. Skall vara bilder från skivomslag, någon loggo och ett citat på armen, men nu skulle jag vilja ha tips på vad jag kan ha för fyllnad emellan alla.

Sökt på sleeves och kollat runt på nätet och de flesta har japanska vågor eller moln.

Någon som sett någon annat man kan fylla i med eller har bild på sin egen sleeve?

tjiivans.blogg.se

spindeohana.blogg.se

ChristineL
0
#1

Jag ska göra en halv sleave men vet inte heller hur min bakgrund ska se ut faktiskt. Vill inte ha moln eller vågor som många andra har :P

Liss
0
#2

Går ju att göra vad som helst egentligen. Man kan ha solnedgång, regnbåge, moln, vågor, godisregn, skuggningar etc etc. Bara fantasin som sätter stopp :)
Själv har jag skuggningar med rörelse i och negativa stjärnor.

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

JossanH
0
#3

löv?

Sajtvärd på Iller.ifokus

Karmatarerskanise
0
#4

Noter som går snyggt i vågor

Aviendha
0
#5

Noter på.. vad tusan heter det. Heter det ens något? Det jag tänker på är "diagrammet" man skriver dem i. Pinsamt, här har man sysslat med musik i massor av år och vet inte ens vad det kallas Skäms

En bild på vad jag menar finns här. Lätt skuggat, går i vågor, känns som en given utfyllnad i en musiktatuering :)

tjiivans
0
#6

Det var ett bra tips!
Thanx!

tjiivans.blogg.se

spindeohana.blogg.se

Jenahbella
0
#7

de fösta ja tänkte på med var noter :) 
jag håller med på me min arm och min bakgrund blir fylld av stjärnor :)

Liss
0
#8

#5 Notskrift? ;)

Det var en bra ide.

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆