Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: piercingar
Läst 1255 ggr
PandaFish
0

När kan jag ta en till?

För lite mer än en vecka sen fick jag äntligen tummen ur och gjorde den där helixen som jag så gärna velat ha, hur länge som helst. Den blev superfin och jag är nöjd. Piercaren sa att det tar nog ungefär 4 månader tills den är helt läkt.

Men grejen är den att nu har jag kommit på att jag vill skaffa den en kompis, jag vill ah en likadan bredvid. Så då kommer frågan: Hur länge kan jag vänta tills jag tar en till? Kan jag ta den innan den första har läkt ordentligt eller bör jag vänta? Frågade ju inte piercaren eftersom jag kom på det nu.

Sandra Eriksson, Örebro Läns Kaninhoppare

www.sherlocksgard.weebly.com

Fridaosx
0
#1

jag tycer det låter smartare att låta den du har läka.. blir ju dubbelt upp för kroppen att arbeta med.

känns som risken för komplikationer är större, men vet ej…

You haven't lived until you've found something worth dying for

Loveradio
0
#2

Du bör nog vänta tills den första är läkt.

/Mvh Sara - Sajtvärd på Dokumentärer
Medarbetare på Bullhundar
Besök gärna min blogg: loveradioblog.weebly.com

Karmatarerskanise
0
#3

JAg hade också vänta till den du har nu har läkt. Broskpiercingar är ofta svårläkta så det är bättre kroppen får ta hand om en i taget :)