Bodyart iFokus

Bodyart

Etikettproblem
Läst 1569 ggr
glutt96
0

Får inte upp smycket

Jag gjorde en labret för ett tag sen i underläppen och har kvar läksmycket i och skulle nu vilja byta smycket men får inte upp det, själva kulan sitter liksom nästan fast. Någon som har något tips på vad jag kan göra?

AnneN
0
#1

Jag brukar få bättre grepp om jag använder en papparstuss att hålla med på båda sidor då jag ska skruva lös smycket.

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

glutt96
0
#2

Tack provade det och fick upp den! :) Fast sen skulle jag försöka sätta i nytt smycke, en spiral ring och det gick inte så bra, har du något tips hur man kan göra med den?

glutt96
0
#3

Har även en vanlig ring med bara en kula i fast den är det typ omöjligt att få dit kulan i och när man väl får dit den får man inte bort den

AnneN
0
#4

Ring har jag ingen erfarenhet av, har bara stav i min läpp.

_**/Mvh Anne
**~Sajtvärd på Blandrashundar ~Medarbetare på Support
_Hundägare i Norrbotten? Välkommen till oss på Hundhuset!

glutt96
1
#5

aha okej, tack ändå! Köpte en hästosko ring idag och fick i den så är nöjd :)

Monarchy
0
#6

jag brukar bara ta en sax och trycka in ena delen i ringen. som en kil. trycker till ringen öppnar sig, perfekt och smidigt.

glutt96
0
#7

#6 Hur gör du när du sen ska "stänga" den då eller sätta tillbaka kulan?

Monarchy
0
#8

när jag vill stänga tar jag ur saxen.

När jag vill sätta tillbaka kulan så stoppar jag in saxen, sätter dit kulan och tar bort saxen, simple as that