Bodyart iFokus

Bodyart

Etikettläkning-och-eftervård
Läst 2416 ggr
fluffboll93
0

navelpiercing

Hej! :) jag har haft min piercing i 7 veckor nu. nyss när jag hade duschat såg jag att det kom ut som blodblandat var ur navelhålet. är detta något konstigt?

EmyJ
0
#1

Är det var så är det en infektion.

www.kickemcattery.se

Cederin
0
#2

Det är inget konstigt då det är vanligt med infektion. Dock bör du åtgärda det med att rengöra med till exempel koksaltlösning 2 gånger om dagen. Använd inte sprit att tvätta med.

Har du varit nogrann med tvättningen innan och vad använde du?

Medarbetare på Naglar och Hår

fluffboll93
0
#3

okej, vad skönt att höra :)
Jag har varit nogran, har rengjort med koksalt varje dag. fast nu på slutet varannan dag. också har jag ibland använt mig av tvålen jag fick med när jag piercade mig. :)

Cederin
0
#4

#3 Hm, det låter ju som att du skött den bra. Det kanske blev infektion av att den irriterades av någon rörelse eller något. Kan tyvärr inte svara på varför :P Men fortsätt bara att tvätta så ska det nog bli bra.

Medarbetare på Naglar och Hår