Frågor ang. töjning
Jag vill börja töja mitt öra (dock bara pytte pytte lite) och jag har några frågor som jag hoppas kan få svar på!
1. Hur börjar man?
2. Vart kan man köpa töjningsörhängen? (länk gärna)
3. Växer det igen ifall man tar ut örhänget eller kommer det alltid vara "ett hål"?
Kommer säkert komma på fler frågor.. men skriver dom här i tråden då!
Tacksam för svar!
_Kram Evelina
_
haha, shit va konstigt mitt öra såg ut på bilden :O
haha, aja, ni ser iaf!
_Kram Evelina
_
1. Här är en artikel om hur man töjer.
2. Uppe på denna sidan finns det något som heter "Länkar" Där kan du hitta olika sidor där man kan beställa smycken.
3. Det beror på hur mycket man töjer och på hur ens egen hud är. En del kan töja 15mm och det drar sedan ihop sig efter att man tagit ut smycket, andra kan töja 6mm utan att det drar ihop sig.
Jag hade 8mm och hålen är fortfarande större än för "vanliga örhängen" trots att det var våren förra året osm jag tog ut dom.
#3: Tack
Jag har piercingen som ni ser på bilden i örat nu. Har haft den några veckor och jag har inte ont utan av den (var lite ömm i början). Kan få in den hur lätt som hälst, osv!
Vet någon vad är det för storlek på piercingen jag har på bilden? Min kompis säger att den är 1,6mm.
När kan jag byta till en större och vilken storlek ska den var? Ska jag fortsätta med en 2mm?
_Kram Evelina
_
Skulle gissa på att den är 1,6, det är vanligast.
Jag hade börjat med en 2mm, sedan 3.