tatuera över ärr
Hej! Jag undrar om man kan tatuera över ärr, för jag har ärr på ett ställe där jag vill tatuera mig
Besök gärna min FB:sida:http://www.facebook.com/RosaliesDesign och min hemsida http://www.rosaliessmycken.n.nu/
Medarbetare på återbruk , trädgård och Feminism
Min farbrors exfru hade skurit sig på handlederna under sina ungdomsår, och var helt sönderärrad där. Hon tatuerade över det, det blir ju inte direkt som det blir på "vanlig" hud, men det funkar.
Det beror ju dock på vad för ärr det är du syftar på, jag t.ex har ett stort ärr i nacken som är ett långt streck och det buktar ut, det skulle aldrig gå att tatuera över(så det är väl tur att det är i nacken under mitt hår!).
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?
Jag skar mig under ca 7års tid och har ärr från handleden upp till armvecket, ärren är olika och många, jag gör inte detta längre och har inte gjort det på många år. Det är drf jag undrar om man kan tattuera sig där ändå
Besök gärna min FB:sida:http://www.facebook.com/RosaliesDesign och min hemsida http://www.rosaliessmycken.n.nu/
Medarbetare på återbruk , trädgård och Feminism
Är det en duktig tatuerare så kan det bli ganska snyggt även då det gäller många ärr. Du får kolla upp tatuerarna vid dig, bäst är ju om de har tatuerat över ärr innan så du kan få se bild på det.
Min tatuerare vill inte tatuera min ärr även om dessa är "små". Alla vill inte göra det för risken är att färgen sprider sig. Det skall ha gått minst 3 år från det sista. Kolla med dina tatuerare om de gör sånt.
Jag skär mig ännu så för mig funkar det inte fast jag skulle vilja täcka de som finns.
Hej!
Jag har sjuuukt stora ärr på båda överarmarna, efter att blivit biten av en hund. Jag tatuerade över ett par av dessa ärr nu senast. Det blir såklart en annan yta på precis det stället på tatueringen, men det går. Kan bli lite mer svullet än resten, och klia som fan. Men det ser bra ut. Bra mycket bättre ut än om det skulle va ett stort ärr där istället. :)
Hittar du en bra tatuerare som har erfarenhet av att tatuera på ärr så funkar det ju bäst. Jag pratade med en tatuerare och frågade om det skulle funka att tatuera över mina ärr då några har sjukt mycket ärrvävnad och sticker upp och hon sa att så länge man kör väldigt försiktigt och tar det lugnt när man tatuerar så ska det inte vara några problem. Men klart ärren kommer skina igenom lite men tatueringen behöver ju inte bli kasst gjord.