Hur gör jag bäst?
Förra gången jag försökte mig på mina 8mm så sprack det inne i hålet. Lät det läka och nu är jag uppe på 6mm igen och skall snart gå över till mina 8mm. Hur jag bäst i att töja utan att det spricker igen?
Mina smycken är inte exakta mm utan det har alltid legat strax under varje mm medan 8mm ligger strax över. Det blir alltså ett lite större "hopp" från 4-6 och 6-8 om ni förstår vad jag menar.
Jag kan få in smycket en bit men inte allt för långt vilket resulterar att smycket ramlar ur hela tiden. Har en så där cirkel.
Tycker du kan ta en 7 mellan.
Då blir det att fara och handla två 7:or. 
Varför köpa två? Gör ena i taget istället, har jag alltid gjort. Känns så onödigt att köpa två likadana som bara kommer att bli liggandes.
Man kan ju tejpa, men gängtejp också, då slipper du köpa nya smycken överhuvudtaget :)
Fast det kanske bara är jag som är snål ;)
#3 Jag köpte alltid två efterosm det är snyggast.
Tycker också det ser bättre ut med två likadana. Men visst jag har tänkt tanken på att bara köpa en. 