Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: piercingar
Läst 5137 ggr
busigdemon
0

Industrial - taget av klåpare (?),går att rädda?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

åda hålen gjordes samtidigt på en studio jag trodde hade koll.Men efter att jag kommit hem och i lugn o ro (två dar senare) kände att översta kulan satt och tryckte mot huvudet och gett ett skavsår där, är så även nu trotts svullnaden gett med sig.
Bör man göra om båda hålen tror ni?Eller räcker det med att man gör om det övre?
Varför peircaren peircade i den vinkel har jag ingen aning om - litade på att denna kunde sitt jobb efter minst 7 år i yrket EFTER lärlingstiden.
Studion i stan vill inte säga bu eller bä om andras jobb sas. o säger att det är upp till mig hur jag vill göra, men jag vet inte vad som är bäst :confused:
illustrer med bild :)
Där den vita ploppen är, skulel vara lagom för den att gå ut tror jag, går det? dvs mer uppåt för att komma bort från huvudet och platsen där ex solglasögon vilar samt mer utår så att den inte ligger "innanför" örat sas

Det svarta strecket är det som jag hade tänkt mig, det röda är det jag undrar om det går att göra, dvs behålla det nedra hålet och göra ett nytt övre. Har ingen erfarenhet utav hur brosk reagerar, vet att snibbar är hyfsat lätta att minipulera

"Din verklighet är inte Min verklighet"

busigdemon
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En till bild på det verkliga kaoset
den övre sitter o trycker mot huvudet, staven är krökt nu för att unvika kavsår mot huvudet, samt böjd längsmed för att den trycker mot örats "platta"del

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Karmatarerskanise
0
#2

Jag tycker den placeringen ser ganska normal ut. Men skapar det obehag är det kanske bäst att göra om den.

busigdemon
0
#3

jaha ok Förvånad

trodde inte man ville att den övre kulan skulle sticka ut på baksidan sas så att den går mt huvudet. utan att den mer skulle vara framåt så att den går på kanten till örat.

Tror du man bör göra om hela peircingen eller kan man göra om bara det övre?

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Karmatarerskanise
0
#4

Tror du får göra om hela då. Annars blir det ju fel där nere när du försöker vrida upp staven.

busigdemon
0
#5

Det är så alltså? Att brosket inte klarar av de graderna som man ändrar vinkeln?

Erfarenhet?

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Karmatarerskanise
0
#6

#5 Man kan ju börja till staven, men att vrida staven gör ju så att det blir ett tryck i hålet och det irriterar.

KastKatt
0
#7

Tror du ska ta ut den, låta den läka och göra om den. Har du gått och pratat med Piercaren om att du inte alls är nöjd?

Greetings.

Legacy Mwari.
-En berättelse om en annorlunda familj!

Henrik93
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

men gud, den där sitter ju på tok för fel! om jag ser rätt så är det ganska tunn hud ovanpå staven i övre hålet? den ska ju sitta i kanten, inte halvvägs inuti själva "inne området i örat"?!

jag föreslår att du går dit och kräver pengarna tillbaka! jag skulle inte gjort om den hos piercaren som du nu varit hos!

låt mig illustrera vad jag ser i en paint bildXD:

Sajtvärd på Neofinetia Ifokus

Japanska och Asiatiska orkidéer

busigdemon
0
#9

Hade gärna gått tillbaka till piercaren som gjorde den, men det är lite över 20 mil bort - såhär efteråt borde jag gjort det "hemma" där mankunde få hjälp om det inte blev rätt efteråt, men det är ju försent nu.

Hera: Du tror inte att brosket kan ge med sig?

KastKatt: Ta ut båda?

Henrik93: Tkr precis som din illustrerar. Blir inte hos den som gjorde av två anledningar - långt bort och hon gjorde ett uselt jobb.

Blir väl ARN för att få pengar tillbaka kan jag tro (?) eller skita i det?

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Henrik93
0
#10

skit i det, för tyvärr så godkände du placeringen. :s och då har hon egentligen inte gjort något fel om man ser det så.

Sajtvärd på Neofinetia Ifokus

Japanska och Asiatiska orkidéer

busigdemon
0
#11

ok, känns lite så oxå. tyvärr

men nu då? det övre hålet kan ju defentivt inte vara kvar. men måste man ta ut båda? slipper ju helst det…

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Karmatarerskanise
0
#12

#9 JAg tror som sagt du måste göra om båda eftersom brosk inte är specellt medgörligt och trycket kan komma att irritera mer på en redan svårläkt piercing.

Men det är ju inte svårare än att du frågar piercaren du går till. Jag är ingen piercare :)

Henrik93
0
#13

du kan ju ha kvar det nedre hålet som ett eget:)

Sajtvärd på Neofinetia Ifokus

Japanska och Asiatiska orkidéer

busigdemon
0
#14

#12 Anledning till att jag ber om åsikter är att piercaren i min hemstad inte vill snacka skit om andra piercare och säger att det är upp till mig hur jag vill göra, men har svårt att rekommendera vad det finns för alternativ.

#13 Vist kan jag det, men då blir det ju ivägen för industrialen som jag vill ha i det örat pga att håret mitt ligger så att det örat syns bäst (pga virvel).

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Karmatarerskanise
0
#15

#14 Men att fråga honom om du måste göra om både eller bara ena säger ju ingenting om den andra piercaren. Säger du att du vill flytta den översta måste han ju tala om om du måste flytta den understa också.

busigdemon
0
#16

#15 Tycker jag oxå att det inte borde vara så svårt att svara på men tydligen.

Drygt att behöva ta sig till nån privat eller 12 mil till sthlm för att få hjälp utav en studio - eller om man ska pressa på studion här lite grann o hoppas på det bästa.

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Liss
0
#17

Usch, det där såg riktigt obehagligt ut. Ta ut den direkt och gör om den när det läkt. Alternativet att behålla den nedre. Men jag skulle göra om hela ist så att det blir rätt från början.

Liss - Moderator @ Bodyart.iFokus ☆

busigdemon
0
#18

Underhelgen så har jag (troligen) undermedvetet sovit på den sidan och det har kommit keloid liknande saker vid båda hålen. Diskuterade detta med den lokala piecring studion och vi tog ut piercingen Gråter

Vet inte vad som är mest surt

Pengarna, tiden, ontet eller besvikelsen

Får se hur keloiderna ter sig nu under de närmaste veckorna, ev kommer jag inte kunna sätta en industrial på det örat igen… men hoppas dem lägger sig och att det går sen.

Sen påt igen innan jul, om industrial inte går på det örat får det bli en helix o en tragus istället o sen köra en industrial på det andra om man känner för det, men har en virvel i håret som gör att vä öra syns mer o då vill man ju sin favorit piercing där…

Tack för bollningen allihopa iaf

"Din verklighet är inte Min verklighet"

busigdemon
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#19

Bjuder på en bild på "keloiderna" lite mindre än ett dygn efter att den är uttagen…¨

Gråter

"Din verklighet är inte Min verklighet"

Salish
0
#20

Awh, vad synd. Nu när du tagit ut den syns det ju verkligen hur snett den har suttit. Hoppas örat repar sig så att du kan göra om det.