Bodyart iFokus

Bodyart

Etikett: tatueringar
Läst 1484 ggr
Cederin
0

Salva för läkta tatueringar

Vad tror ni om detta, användbart eller säljtricks/bullshit?
Det ska alltså vara en salva för läkta/gamla tatueringar som ska bevara, skydda och till och med förbättra färgen/skärpan i dem. Bland annat olika oljor och antioxidanter.

- Någon som provat?
- Finns det något som ni tror skulle vara exakt samma verkan fast någon hundring billigare och inte märkt som "Tattoo Moisturizer"?
_- Vad är eran spontana tanke om detta?

______________________________________________________

Min egen reaktion är väl att jag tycker att det låter bra och spännande att testa. Dock så känns 145 kr på REA ganska saftigt när det kanske finns något liknande inom vanlig hudvård? Man gör ju allt för att ens tattoos ska hålla sig vackra liksom :)

Medarbetare på Naglar och Hår

Karmatarerskanise
0
#1

Möjligt att den kan bevara, men förbättra tror jag inte att någon salva kan göra.

Cederin
0
#2

Nä, känns inte heller som att förbättring är möjligt :P Har inte heller sett något dokumenterat resultat på någon som provat.

Vad skulle man kunna bevara sin tatuering med ungefär samma verkan? Det borde ju finnas någon bra salva. Förutom jättehög solskyddsfaktor på sommaren, då :)

Medarbetare på Naglar och Hår

Karmatarerskanise
0
#3

Sheasmör finns ju att köpa. Googla på ingridienserna och se o mdu kan hitta något :)